Načítavam...

Únia miest Slovenska žiada Vládu SR, aby sa postavila k momentálnej krízovej situácii a riešila ju

Aktuality
Zdieľať:
Únia miest Slovenska žiada Vládu SR, aby sa postavila k momentálnej krízovej situácii a riešila ju

Na dnešnom stretnutí s pani prezidentkou Zuzanou Čaputovou sme diskutovali o niekoľkých dôležitých témach, ktoré aktuálne rezonujú v spoločnosti. Jednou z nich bolo zhoršovanie dostupnosti a udržateľnosti bývania, ako aj nárast energetickej chudoby. Od Vlády SR očakávame bezodkladné riešenie zhoršujúceho sa sociálneho stavu a poskytnutie systémovej a adresnej pomoci našim obyvateľom, ktorá by im pomohla riešiť zhoršujúcu sa finančnú situáciu.

Zároveň doznievajú problémy spôsobené pandémiou COVID-19, a v tomto zložitom období vypukla vojna na Ukrajine, ktorá ešte viac skomplikovala stav a bezprecedentne zvýšila cenu niekoľkých kľúčových komodít – pohonných hmôt, energií, dreva, potravín, atď. Samosprávam tak hrozí zrušenie mnohých vysúťažených investičných zámerov, vypovedanie zmlúv zo strany dodávateľov (aj za cenu pokút) a ohrozené je aj čerpanie eurofondov. Vzhľadom na to, žiadame o jednoznačné metodické usmernenie zo strany Úradu pre verejné obstarávanie, ako uvedenú situáciu riešiť.

Verím, že štát aj ÚVO podajú pomocnú ruku samosprávam, ktoré opätovne robili všetko, čo je v ich silách, aby pomohli štátu s vyriešením situácie, na ktorú sme neboli pripravení. Príkladom je pomoc ľuďom z Ukrajiny, ktorým už viac ako mesiac poskytujeme stravu, vo vlastnej réžii riešime ubytovanie či vzdelávanie a snažíme sa ich začleniť do spoločenského života. A pritom všetkom – nezanedbať rozvoj našich miest.

Dlhodobá stratégia, konkrétne riešenia a efektívna komunikácia zo strany štátu je to, čo momentálne potrebujeme najviac. Žiadame, aby boli naše potreby vypočuté.

Foto: Magistrát mesta Bratislava

Top