Načítavam...

V Banskej Bystrici bijú športové srdcia – obnovujeme športoviská pre všetkých

Aktuality
Zdieľať:
V Banskej Bystrici bijú športové srdcia – obnovujeme športoviská pre všetkých

Už v roku 2017, keď Banská Bystrica hrdo niesla titul Európske mesto športu, sme sa zaviazali rozvíjať športovú infraštruktúru pre všetky vekové kategórie. Obnovili sme multifunkčné ihriská pri základných školách, a postupne sme venovali pozornosť detským ihriskám, na ktorých vymieňame staré herné prvky za nové.  Napriek mnohým prekážkam – pandémii, následnému zdražovaniu či utečeneckej kríze, sme dokázali zrekonštruovať najväčšie banskobystrické športoviská, na ktorých sa zdokonaľujú mladé športové talenty, ale aj podporiť športové kluby či akcie. Vďaka nasadeniu tímu skvelých ľudí sme zároveň zorganizovali  najväčšie multišportové podujatie – Európsky olympijský festival mládeže EYOF Banská Bystrica 2022. Ešte dnes v nás doznievajú neuveriteľné výkony mladých športovcov zo 48 krajín, a stále spomíname na nezabudnuteľné športové i kultúrne okamihy, ktoré budú už navždy zapísané hlboko v histórii nášho mesta. 

Najrozsiahlejšia rekonštrukcia zimného štadióna v jeho histórii

Za uplynulé obdobie sa nám podarilo zrealizovať historicky najväčšiu obnovu a modernizáciu oboch hál zimného štadióna a jeho okolia. Nemalá investícia schválená bývalou vládou SR pomohla zmodernizovať kľúčové športovisko potrebné aj pre organizáciu EYOF 2022, počas ktorého  sa “zimák” premenil na gymnastickú halu. Dnes sú priestory dvoch zimných štadiónov kvalitnejšie vďaka novej  vzduchotechnike, obnoveným  fasádam, novej  západnej tribúne s vyššou kapacitou či centrálnym vstupom prepájajúcim vnútroné priestory. Pribudli nové šatne, reštaurácia, fan shop, športový obchod a ďalšie novinky.  Súčasťou haly A je aj nové osvetlenie, ozvučenie či multimediálna kocka zavesená nad hracou plochou, ktorá je na Slovensku jedinečná vďaka svojmu vzhľadu a veľkosti. Staré a rozbité povrchy v okolí štadiónov sme nahradili dlažbou, zrekonštruovali sme parkoviská a vysadili novú zeleň. Pribudlo osvetlenie, lavičky, smetné koše, vlajkosláva či stojany na bicykle. Verím, že návštevníci hokejových zápasov a kultúrnych podujatí sa v takomto prostredí budú cítiť príjemne. 

Skvalitňujeme športoviská pre rozvoj futbalu Mestský mládežnícky štadión v Kráľovej

Prestavba starého futbalového ihriska na kvalitný športový stánok sa začala v roku 2020. Projekt sa realizoval v období pandémie, počas ktorej sa investor musel vysporiadať s nedostatkom stavebného materiálu či so zvyšovaním cien. Aj napriek tomu sme sa dostali do finále a dnes môžeme obdivovať plnohodnotné športovisko hodné 21. storočia. Pribudla plocha s umelým trávnikom, tribúnami s kapacitou 1 500 miest i hlavným objektom so šatňami a zázemím. Súčasťou areálu sú pokladne, bufety, toalety, ale aj obnovené okolité spevnené plochy vrátane parkovísk. Spolu so zrekonštruovaným Národným atletickým štadiónom SNP na Štiavničkách tak futbal získal dva kvalitné športové stánky. Som presvedčený, že tieto projekty sú ďalšími z mnohých krokov, prostredníctvom ktorých pomáhame futbalu prinavrátiť pozíciu, ktorú kedysi v meste pod Urpínom mal. V neposlednom rade ma teší, že vďaka odhodlaniu a poctivej príprave futbalistov sa naša Dukla vrátila do prvej ligy. 

Areál Krytej plavárne na Štiavničkách sa zmenil na nepoznanie

Spomínate si ešte na starú rozbitú plochu v areáli plavárne na Štiavničkách? Som rád, že sa nám stavebnými prácami podarilo vytvoriť kvalitný priestor určený nielen pre športovcov a športové kluby, ale aj pre všetkých návštevníkov. V okolí plavárne boli vybudované nové parkovacie miesta, verejné osvetlenie, osadili sa lavičky, smetné koše i nový prístrešok na ochranu neďalekého prameňa. V areáli  pribudlo detské ihrisko s hojdačkami, no nechýbajú ani  športové prvky pre mládež a dospelých. Súčasťou úprav bolo aj dovybavenie terasy na hlavnej budove plavárne a jej napojenie schodiskom na spevnené plochy parkoviska, ako aj výmena starého oplotenia za nové. Som presvedčený, že dnes je toto obľúbené športovisko ešte lepším a komfortnejším miestom na šport, relax a trávenie voľného času mnohých Banskobystričanov a návštevníkov z okolia.

EYOF 2022 zviditeľnil Banskú Bystricu na športovej mape Európy

Som rád, že 16. ročník Európskeho olympijského festivalu mládeže EYOF Banská Bystrica 2022 sa nám podarilo zorganizovať k spokojnosti všetkých. Hoci sa EYOF už dávno skončil, ešte dnes sa stretávame s pozitívnymi reakciami od predstaviteľov Európskych olympijských výprav či Slovenského olympijského a športového výboru, ale i od Banskobystričanov a ľudí z okolitých miest a obcí. Aj keď sme sa v období príprav a zabezpečenia najväčšieho multišportového sviatku museli popasovať s viacerými výzvami, organizačný tím bol príkladom toho, že keď sa niečo robí so srdcom, tak sa dá zvládnuť všetko. Veľmi sa teším, že vďaka EYOF-u sme ukázali krásy, silu a potenciál nielen nášho regiónu, ale predovšetkým Banskej Bystrice. Ešte raz ďakujem všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľali na organizácii tohto podujatia.

Na záver

Naše mesto robia výnimočným najmä ľudia, ktorí v ňom žijú. Jeho jedinečnosť spočíva v tom, že ponúka veľa možností, a k športu tak nachádza cestu čoraz viac obyvateľov rôznych vekových kategórií. Dôkazom je denne využívaná korčuliarska dráha v Parku pod Pamätníkom SNP a získaný titul Banská Bystrica – hlavné mesto slovenských rekordov v inline korčuľovaní, ulice plné bežcov či bežkármi vyhľadávaný Areál zimných športov na plážovom kúpalisku… 

Zároveň sú to výsledky jednotlivcov i športových klubov, ktoré nás zaväzujú k tomu, aby sme šport v Banskej Bystrici neustále rozvíjali a vytvárali pre profesionálnych a amatérskych športovcov adekvátne prostredie. Aj vďaka EYOF-u sa nám za posledné roky podarilo do obnovy športovej infraštruktúry investovať viac ako 10 mil. eur.  V obodbí, keď nás neobmedzovala pandémia, nechýbala ani podpora športových klubov a podujatí formou dotácií či vypracovanie Koncepcie rozvoja športu do roku 2027. Sme mestom športu a olympijských víťazov. Mestom, v ktorom športové srdcia Banskobystričanov bijú vo všetkých jeho kútoch. 

Top