Načítavam...

Výzva obyvateľom a Vláde SR

Aktuality
Zdieľať:
Výzva obyvateľom a Vláde SR

Banskobystričania, situácia súvisiaca so šírením pandémie koronavírusu sa v celom Banskobystrickom kraji a okrese Banská Bystrica zhoršuje zo dňa na deň. Potvrdzujú to nielen dátové analýzy rôznych iniciatív, ktoré zdieľate na sociálnych sieťach, ale najmä údaje Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici, ktorý podrobne sleduje výskyt ochorenia COVID-19 v našom regióne.

Podľa odborníkov z RÚVZ je nárast počtu pozitívne testovaných obyvateľov následkom silvestrovských a novoročných stretnutí. Zvýšená mobilita, nedodržiavanie platných nariadení a organizovanie početných rodinných návštev tiež prispelo k stúpajúcej krivke počtu infikovaných.

Takmer na dennej báze zasadá krízový štáb mesta. Prijímame a sprísňujeme opatrenia, aby sme zabránili šíreniu nákazy. Potrebujeme však aj naďalej vašu pomoc. Opätovne vyzývame všetkých, aby rešpektovali všetky nariadenia a dodržiavali zákaz vychádzania. Všetci sa už chceme vrátiť do normálneho života bez obmedzení, preto, prosím, vydržme a buďme disciplinovaní. Len aktívnym a zodpovedným prístupom všetkých obyvateľov možno šírenie nákazy postupne obmedziť až zastaviť.

Zároveň vyzývame Vládu SR a hlavného hygienika SR, aby na základe odborných stanovísk a čísel jednoznačne rozhodli o tom, či v súčasnej nepriaznivej situácii, v akej sa nachádzame, je organizovanie celoplošného testovania pre obyvateľov v našom okrese zo zdravotného hľadiska vhodné a prospešné.

V prípade, že vláda rozhodne o celoplošnom testovaní obyvateľov nášho okresu, potrebujeme poznať jasné pravidlá, kedy a akým spôsobom. Po dodaní antigénových testov sme pripravení poskytnúť vláde súčinnosť a zorganizovať testovanie obyvateľov na prítomnosť COVID-19 minimálne v takom rozsahu, ako na prelome októbra a novembra 2020. Ak nie, žiadame kompetentných o sprísnenie lockdownu pre náš okres.

Reflektujúc na súčasný nepriaznivý vývoj sme sprísnili aj režim fungovania mestských materských škôl a detských jaslí, ktoré budú od 11. januára 2021 dostupné len pre rodičov z krízovej infraštruktúry, z tzv. prvej línie. Chceme udržať chod nemocníc, preto ponúkame zdravotníkom možnosť umiestniť svoje deti do mestských škôlok a detských jaslí. Zároveň však vyzývame vládu, aby prioritne zabezpečila očkovanie proti ochoreniu COVID-19 aj pre všetky učiteľky a učiteľov materských a základných škôl, pretože mnohí spadajú do rizikovej skupiny.

Situáciu budeme pozorne sledovať a aj naďalej prijímať ďalšie opatrenia. Po dohode s RÚVZ v Banskej Bystrici budeme na pravidelnej dennej báze zverejňovať údaje súvisiace s epidemiologickou situáciou aj na webe mesta www.banskabystrica.sk.

Top