Načítavam...

Rok 2021 si zapamätáme ako „covidový“, ale aj plný mimoriadnych situácií

Aktuality
Zdieľať:
Rok 2021 si zapamätáme ako „covidový“, ale aj plný mimoriadnych situácií

V tomto roku sme sa museli popasovať so silnými dažďami, vysokou hladinou Hrona či s veternou smršťou. Prvý januárový deň sme z dôvodu stúpajúceho počtu pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19 nezačali na zaplnenom Námestí SNP s veľkolepým ohňostrojom a privítaním nového roka. Naopak, zasadal Krízový štáb mesta Banská Bystrica s cieľom pomôcť zastaviť rýchle šírenie pandémie.

Namiesto celoplošného testovania nariadeného Vládou SR, sme zorganizovali komunitné testovanie pre ľudí, ktorí v meste vytvárajú najväčšiu mobilitu. Okrem toho sme museli bojovať za to, aby mohlo mesto v novom programovom období čerpať eurofondy v objeme takmer 50 mil. eur samostatne a nie spolu so Zvolenom. Aj napriek mnohým snahám poslancov Banskobystrickej alternatívy, ktorí mali opačný názor a boli za vytvorenie spoločného UMR Banská Bystrica – Zvolen, sme boli nakoniec úspešní.

Počas roka sme sa snažili zachovať postavenie Múzea SNP, ako najvýznamnejšej kultúrnej inštitúcie v Banskej Bystrici, ako aj o zachovanie Krajského súdu, ktorý vláda plánuje presunúť do Žiliny. Hoci bol uplynulý rok náročný, musím povedať, že v ťažkých chvíľach sa Banská Bystrica vždy vedela spojiť. Vďaka dočasnému upokojeniu pandemickej situácie mohli Banskobystrické leto odštartovať Dni mesta, v júli sme si užili bohatý kultúrny program pri príležitosti roku do EYOF, ktorý bude hostiť práve Banská Bystrica, v septembri sme mohli zrealizovať 363. Radvanský jarmok, a aj Deň kroja.

Napriek mnohým náročným situáciám a momentom, ktoré nás počas roka sprevádzali, nastali chvíle, z ktorých sa teším. Stali sme sa jednou z 56 samospráv na svete, ktoré sa hlásia k otvorenému vládnutiu na miestnej úrovni, a vďaka tomu sme mohli práve participatívnym spôsobom zrealizovať projekt Zelené sídliská. Podobne chceme pokračovať aj s revitalizáciou mestského parku. Mestu sa podarilo získať dve najstaršie a najvzácnejšie budovy Medeného hámra, pripravujeme interaktívnu banícku expozíciu v mestskom hrade Barbakan, ktorá by mala byť sprístupnená už začiatkom budúceho roka a spoločne s BBSK sme rozbehli snahy o záchranu Domu kultúry.

Samozrejme, sú aj projekty, ktoré sa zrealizovať nepodarilo, ale neustále sa usilujeme o to, aby sa veci uberali tým správnym smerom, aby sme skvalitnili obyvateľom život a posunuli Banskú Bystricu o krok vpred. Dôkazom sú miliónové investície do rekonštrukcií ciest, chodníkov i mostov, revitalizácie verejných priestranstiev, výstavby športovísk či obnovy zariadení sociálnych služieb.

Zároveň sa môžeme pochváliť aj vysokou úspešnosťou pri získavaní eurofondov a mimorozpočtových zdrojov. V budúcom roku plánujeme dokončiť mnohé významné investície a zároveň začneme s prípravou najrozsiahlejšieho investičného rozvoja za posledných 30 rokov, na ktorý bude možné čerpať finančné prostriedky z eurofondov. Pevne verím, že budúci rok bude lepší, úspešnejší a najmä – zdravší.

Top