Načítavam...

EYOF 2022

EYOF je najväčším európskym multišportovým podujatím pre mladých športovcov vo veku od 14 do 18 rokov. Športovci sa v letných i zimných športoch stretávajú v dvojročných cykloch v nepárnych rokoch. EYOF sa koná pod záštitou Medzinárodného olympijského výboru.

Naše projekty
Zdieľať:

2. august 2022: Ako by sa vám páčil zimný EYOF v Banskej Bystrici?

Na slávnostnej recepcii po ukončení EYOF-u povedal prezident Európskych olympijských výborov Spyros Capralos aj tieto slová: „Možno vaše mesto nie je tak veľké, ale vaše srdce je naozaj obrovské. Sme si istí, že ak sa rozhodnete organizovať zimný EYOF 2027, veľmi radi to prijmeme a vrátime sa späť do vašej nádhernej krajiny.”

Som rád, že 16. ročník Európskeho olympijského festivalu mládeže EYOF Banská Bystrica 2022 sa nám podarilo pripraviť k spokojnosti športovcov, obyvateľov, ako aj návštevníkov. Svedčia o tom nielen pozitívne reakcie predstaviteľov Európskych olympijských výprav či Slovenského olympijského a športového výboru, ale i Banskobystričanov a ľudí z okolitých miest a obcí. Kladné ohlasy na letné podujatie vyvolávajú otázku, či Banská Bystrica nemôže v budúcnosti hostiť aj zimnú edíciu tohto jedinečného športového sviatku. Ak by naše mesto dostalo takúto ponuku, určite by som súhlasil, pretože s tímom skvelých ľudí sa dá zvládnuť všetko.

Viem si predstaviť, že rovnako tak, ako sa nám teraz podarilo zrekonštruovať banskobystrické športoviská, pri organizácii zimnej edície EYOF-u by sme mohli získať potrebné zdroje na rekonštrukciu napríklad skokanských mostíkov na Králikoch, obnovu skokanského areálu na Žltých pieskoch, dobudovanie tratí a doplnenie infraštruktúry pre bežecké lyžovanie či výstavbu biatlonového areálu. V neposlednom rade by to bola podpora pre lyžiarske strediská v okolí nášho mesta, čo by bolo pozitívnym impulzom aj pre cestovný ruch. Čerešničkou na torte by bolo usporiadanie otváracieho ceremoniálu v priestoroch už vtedy zrekoštruovaného Domu kultúry.

Samozrejme, musíme sa držať pri zemi. Som však presvedčený, že naše mesto môže byť úspešné, ak sa budeme dívať ďaleko dopredu a nielen po najbližšie komunálne voľby. Držme si palce ✊

31. júl: Keď sa niečo veľmi chce, všetko sa dá dosiahnuť

Hoci sme sa v období príprav a zabezpečenia najväčšieho multišportového sviatku EYOF Banská Bystrica 2022 museli popasovať s viacerými výzvami, ste dôkazom toho, že keď sa niečo robí so srdcom❤️, tak sa dá všetko zvládnuť. Odviedli ste perfektnú prácu, vďaka ktorej mohli obyvatelia a návštevníci Banskej Bystrice zažiť neuveriteľnú atmosféru. Ja osobne z nej budem čerpať ešte veľmi dlho. V neposlednom rade ďakujem môjmu najbližšiemu tímu za nasadenie a chuť byť súčasťou niečoho veľkolepého.

ĎAKUJEM!

Organizačný tím pokope, Foto: Radovan Stoklasa

30. júl: Dobrovoľnícke srdcia sú obrovské, všetkým vám ďakujeme

Neutíchajúcim srdcom Európskeho olympijského festivalu mládeže EYOF Banská Bystrica 2022 boli aj dobrovoľníci, ktorí počas celého týždňa pomáhali na všetkých športoviskách a v uliciach nášho mesta. Svojou dobrou náladou, priateľským pozdravom a úsmevmi vytvárali neskutočnú atmosféru všade tam, kde sme sa pozreli. Po záverečnom ceremoniáli som sa im bol osobne poďakovať v Ministry. Verím, že po náročnom týždni, počas ktorého sa starali oni o ostatných, si dnes večer oddýchnu a zabavia sa.

Ďakujem vám všetkým za vaše veľké srdcia!

30. júl: Banská Bystrica zažiarila! Ďakujem vám všetkým, priatelia športu

Ste pripravení zažiariť? Tento slogan sme počúvali počas príprav a celého priebehu najväčšieho multišportového sviatku, Európskeho olympijského festivalu mládeže EYOF Banská Bystrica 2022. Dnes môžem hrdo povedať – Zažiarili ste! Každý, kto nechal na seba pôsobiť neodolateľnú energiu medzinárodného športového mládežníckeho podujatia. A zažiaril aj EYOF v Banskej Bystrici. Svieti vďaka úspechom všetkých športovkýň a športovcov, žiari cez slzy dojatia trénerov a rodičov všetkých súťažiacich, ktorí si v uplynulých dňoch merali sily v 10-tich športoch. EYOF 2022 žiari vďaka obdivuhodnému nasadeniu stoviek dobrovoľníkov, organizačného výboru, vďaka odvahe, úsiliu a vytrvalosti každého jedného z vás.

Sme vo finále. Cieľová páska najväčšieho multišportového podujatia pre mládež je preťatá. Štafetový kolík, vlajku Európskych olympijských výborov, sme odovzdali slovinskému Mariboru. Dovoľte mi ešte raz zo srdca povedať: Ďakujem, že sme spoločne zažiarili. Ďakujem, že sme to robili so srdečnosťou a s nadšením. Ďakujem, že pre nás žiadna prekážka nebola nezdolateľná.

Milí mladí športovci, ďakujem, že ste v nás svojimi výkonmi vzbudzovali tie najkrajšie emócie. Milí organizátori a partneri, vďaka za vaše úsilie, nasedenie a tvrdú prácu. Milí priatelia olympizmu, vďaka, že ste svojím rešpektom k súťaženiu v duchu fair play opäť pomohli posilniť význam fenoménu, ktorému hovoríme šport. Milé Banskobystričanky a Banskobystričania, ďakujem, že ste EYOF-u otvorili svoje srdce i náruč. Milí dobrovoľníci, vďaka, že ste nám pomohli opäť uveriť v univerzálnu silu úsmevu a ochoty podať pomocnú ruku.

A hoci Oheň mieru zhasol, my všetci budeme vďaka EYOF-u 2022 žiariť ďalej. Nech Oheň mieru rozsvieti aj tie miesta, na ktorých slová ako mier a pokoj prestali byť v týchto ťažkých časoch samozrejmosťou. Nezabudnite, Banská Bystrica je mesto športu, mesto olympijských víťazov, ktoré vás vždy srdečne privíta. Banská Bystrica a celý náš región ďakuje za splnenia jedného výnimočného sna.

Ďakujem vám, priatelia!

30. júl: Deň šiesty: Všetky medaily sú už v rukách víťazov

Je dobojované. Zlato, striebro a bronz už držia v rukách tí najlepší z najlepších športovcov zo 48 európskych krajín. Slovensko získalo šesť cenných kovov. Teší ma, že som sa dnes mohol s niektorými našimi medailistami stretnúť osobne, zagratulovať im k úspechu a zaželať do budúcnosti ešte veľa víťazstiev nielen v športovom, ale aj v osobnom živote. Verím, že nás budú úspešne reprezentovať i na ďalších medzinárodných súťažiach.

Mám veľkú radosť z toho, že samotných zástupcov Európskych olympijských výborov prekvapil záujem divákov o medzinárodné športové podujatie organizované v Banskej Bystrici. Na trinásť športovísk a do FAN zóny zavítalo počas trvania festivalu v meste pod Urpínom neuveriteľných, takmer 150 tisíc návštevníkov.

Banskobystričanky a Banskobystričania ukázali, že v porovnaní so svetovými metropolami môže aj malé mesto dokázať veľké veci. Verím, že nielen zahraniční hostia, ale aj my – domáci si z EYOF-u odnášame silné zážitky a nezabudnuteľné spomienky na cely život. Ďakujem za výnimočné chvíle a za to, že sme z mesta v srdci Slovenska mohli zažiariť.

Foto: I. Kupčo / V. Šimíček / M. Illík

30. júl: Ďakujeme, sme na vás hrdí!

Štyria z piatich slovenských medailistov pokope, štyri zo šiestich získaných medailí na jednom zábere. Zľava Anka Šimková, Lenka Gymerská, Daniel Balaščák, Renáta Jamrichová a Samuel Košťál (počas fotenia musel trénovať) nám svojimi výkonmi a ziskom cenných kovov urobili počas 16. ročníka letného Európskeho festivalu mládeže v našom meste obrovskú radosť. Rovnako sme hrdí aj na zvyšok dievčat a chlapcov slovenskej reprezentácie, ktorí si výborne počínali a podali skvelé výkony.

Ďakujeme!

Foto: Andrej Galica

30. júl: Sme takmer vo finále, EYOF Banská Bystrica 2022 sa pomaly končí

Blížime sa k záveru, priatelia. Uplynulé dni sme boli svedkami neuveriteľných športových výkonov dievčat a chlapcov zo 48 krajín. Som presvedčený, že si z celého týždňa odnášate nezabudnuteľné športové, ale aj kultúrne okamihy, ktoré sú už dnes navždy zapísané hlboko v našich srdciach a histórii našej Banskej Bystrice.

Dnešný deň patrí posledným finálovým turnajom vo viacerých športoch, ako aj ďalšiemu odovzdávaniu medailí v tvare srdca víťazom v jednotlivých športových disciplínach. Všetci sme sa veľmi tešili, že podvečer urobíme spoločnú bodku za fantastickým športovým zážitkom v podobe záverečného ceremoniálu v Parku pod Pamätníkom SNP. Bezpečnosť je však pre nás od začiatku prvoradá, a preto nás nepriaznivá predpoveď počasia prinútila ceremoniál presunúť z FAN zóny do športovej haly VŠC Dukla na Štiavničkách.

Z logistických, ako aj kapacitných dôvodov, bude program tvoriť len protokolárna časť, a teda odovzdanie štafety nasledujúcemu hostiteľovi EYOF, slovinskému mestu Maribor. Na diaľku zhasneme Oheň mieru, ktorý pod Múzeom SNP pripomínal súdržnosť, priateľstvo i športové zápolenie v duchu olympizmu a fair play. Verím však, že aj napriek tomu, že sa na ceremoniáli nemôžete zúčastniť osobne, využijete možnosť pozrieť si posledné chvíle najväčšieho multišportového sviatku na Slovensku aspoň prostredníctvom live streamu.

Foto: Andrej Dobrík

29. júl: Deň piaty: Dnešok sa niesol v duchu silných emócií, napätia a súťaživosti

Piatok som odštartoval na pôde Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici posledným stretnutím s technickými delegátmi, na ktorom dostali dôležité inštrukcie k zostávajúcim hodinám Európskeho olympijského festivalu mládeže EYOF Banská Bystrica 2022. V neposlednom rade sme im ako organizačný výbor poďakovali za vynikajúce odvedenú prácu počas uplynulých dní.

Neskôr som išiel povzbudiť naše basketbalistky, ktoré hrali proti Fínkam, nevynechal som hádzanú dievčat v Detve, a taktiež som sa zúčastnil na podvečernom medailovom ceremoniáli mladých džudistov. Musím povedať, že som bol svedkom viacerých napínavých momentov až do poslednej chvíle. Veľmi ma teší, že aj dnes sa darilo našim slovenským športovcom. Úspešná bola tenistka Renáta Jamrichová v dvojhre, a súčasne aj v miešanej štvorhre s Danielom Balaščákom. O druhý vzácny kov na svojom konte sa opäť zaslúžil plavec Samuel Košťál. Víťazom úprimne gratulujem k ich olympijským triumfom.

Zároveň vás všetkých pozývam na posledný deň zápolenia mladých nádejí, ktoré sa predstavia ešte vo ôsmich športoch. Zajtra športovci podajú posledné výkony, ktoré si môžete užiť na viacerých športoviskách. Podporte súťažiacich a zažite skvelú atmosféru športového sviatku, akým žije nielen naše mesto, ale aj celý banskobystrický región.

Foto: R. Benický/MsÚ

29. júl: Máme byť na koho hrdí, máme prvé zlato

Slovenská teniska Renáta Jamrichová získala na Európskom olympijskom festivale mládeže EYOF Banská Bystrica 2022 zlatú medailu v dvojhre. Vo finále v pozícii nasadenej jednotky deklasovala Nemku Philippu Färberovú 6:1, 6:0. Popoludní bojovala o najcennejší kov aj v mixe po boku Daniela Balaščáka.

Všetci gratulujeme a tešíme sa z obrovského úspechu!????

Foto: Andrej Galica

29. júl 2022: Deň štvrtý: Blížime sa do finále, s takmer 30-timi medailami sú zatiaľ najúspešnejší Taliani

Európsky olympijský festival mládeže EYOF 2022 sa pomaly, ale isto blíži ku koncu. Už len dva dni budú športovci zo 48 krajín bojovať zo všetkých síl s cieľom umiestniť sa na stupni víťazov, a odniesť si tak z Banskej Bystrice medailu v tvare srdca. K dnešnému dňu ich má najviac Taliansko. Na svojom konte má trinásť zlatých, deväť strieborných a päť bronzových medailí. Hoci je práve víťazstvo hlavnou motiváciou každého súťažiaceho, som presvedčený, že cestu za snom sprevádzajú silné emócie, cenné skúsenosti, užitočné výzvy, nové priateľstvá, no najmä – nezabudnuteľné zážitky. A to je častokrát viac, ako byť tým najlepším.

Štvrtok patril atletike, športovej gymnastike, džudu, cyklistike, ale aj tenisu a bedmintonu. Dopoludnia sa na štart dievčenských cyklistických hromadných pretekov postavili aj tri Slovenky, pričom najlepšie skončila šestnásťročná Natália Kušnírová, ktorá sa umiestnila na 18. mieste. Počas večerných pretekov prišlo chlapcov na banskobystrické námestie povzbudiť mnoho Banskobystričanov. Ďakujem, že ste fandili našim mládežníkom, a vytvorili ste tak úžasnú atmosféru. Moja vďaka patrí aj príslušníkom Polície SR za koordináciu dopravy, ako aj za sprievod, ktorý cyklistom zabezpečovali.

Dobrou správou je, že slovenská tenistka Renáta Jamrichová včera zvíťazila vo štvrťfinále dvojhry, a taktiež uspela aj v miešanej štvorhre spolu s Danielom Balaščákom. Už dnes sa tak bude v oboch kategóriách bojovať o cenné kovy. Úspešná bola aj šprintérka Tereza Beňová, ktorá postúpila do finále v behu na 200 metrov a držať palce budeme aj atlétke Daniele Hlavatej v skoku do výšky, ktorá triumfovala so svojím osobným rekordom 170 cm. Srdečne gratulujem a verím, že sa z úspechov budeme spoločne tešiť aj dnes.

Nenechajte si ani vy ujsť predposledný deň zápolenia športovcov v rámci tohto jedinečného mládežníckeho multišportového podujatia. Piatkový program jednotlivých súťaží nájdete tu: https://eyof2022.com/program/?date=2022-07-29&sport=. Dianie môžete sledovať aj online: https://eoctv.org/live. Ja sa chystám povzbudiť hádzanárky v priestoroch športovej haly v Detve. Verím, že aj tam bude vládnuť dobrá atmosféra, o ktorú sa postarajú samotné športovkyne, dobrovoľníci, ale aj skandujúci diváci na zaplnenej tribúne .

Foto: R. Benický/M. Illík/R. Stoklasa/I. Kupčo,

28. júl 2022: Naši športovci nám robia radosť, doma je tretia medaila

Ďalší bronzový kov dnes získala Anna Šimková, ktorá v skoku o žrdi skočila 380 cm. Obrovská gratulácia!??

Foto: Andrej Galica

28. júl 2022: Gratulujem, Slovensko má druhú medailu

Striebro vybojovala slovenská šprintérka v behu na 400 metrov Lenka Gymerská. Celá Banská Bystrica sa teší a blahoželá k ďalšiemu úspechu na Európskom olympijskom festivale mládeže EYOF Banská Bystrica 2022??.

Foto: Slovenský olympijský tím

28. júl 2022: Ďakujem každému, kto prispieva k úspešnému priebehu Európskeho olympijského festivalu mládeže v našom meste

Príležitosť navštíviť zimný štadión zmenený na jedinečnú plochu pre športovú gymnastiku máte už len dva dni. Všetko náradie a náčinie priviezlo do Banskej Bystrice až sedem kamiónov. Dnes sú po prvý raz v rámci EYOF-ov na programe aj súťaže v pároch. O cenné kovy v športovej gymnastike zabojujú aj naši slovenskí reprezentanti – Lucka Dobrocká a Oliver Kasala. Držíme im palce a mnohí z vás ich aj osobne podporia, čo ma nesmierne teší, nakoľko aj pre športovcov je účasť divákov dôležitá. Zajtra nás čaká finále, v ktorom uvidíme najlepších osem gymnastiek a gymnastov z kvalifikácie. Bude to opäť poriadny zážitok!

Zaujímavosťou je, že medzi rozhodkyňami, ktoré hodnotia výkony dievčat, je aj Banskobystričanka Zuzana Ulická Galátová, ktorá pracuje na našej mestskej polícii. Ako bývalá profesionálna gymnastka v športovej gymnastike disponuje Medzinárodným rozhodcovským kurzom, vďaka čomu bola nominovaná Slovenskou gymnastickou federáciou aj na tohtoročný EYOF. Kedysi ju viedol úspešný tréner a funkcionár ženskej športovej gymnastiky, medzi Banskobystričanmi známy Stanislav Kútik. Ten zároveň trénoval na EYOF aj slovenskú gymnastku Emu Bažíkovú.

Ďakujem aj všetkým Bystričanom, ktorí sa podieľajú na organizácii či plynulom priebehu EYOF Banská Bystrica 2022.

28. júla 2022: Deň tretí: Na športoviskách opäť vládla jedinečná atmosféra

Väčšinu včerajšieho pracovného dňa som strávil v teréne. Navštívili sme Športový park EYOF, v ktorom sme si pozreli tenis a bedminton, vychutnali sme si zápolenie mladých športovcov v jude, a to aj s bývalým džudistom Richardom Rašim. Zároveň sme videli plavcov rozcvičovať sa v rozplavbovom bazéne. Výkony dievčat a chlapcov, ktorí súťažili priamo na plavárni sme si pozreli vo FAN zóne na veľkoplošnej obrazovke v areáli na Štiavničkách. Zavítali sme aj na Štadión SNP, na ktorom atléti súťažili v trojskoku, v hode diskom či v behu na 200 a 1 500 metrov. Musím uznať, že mladí súťažiaci podávali opäť perfektné výkony.

Nevynechali sme ani návštevu cateringového stanu, ktorý funguje 24-hodín denne a je v ňom zabezpečené kompletné stravovanie pre účastníkov formou bufetu od raňajok až po večeru. Ide o najväčšiu dočasnú jedáleň v celej Európe. Ďakujem tímu, ktorý sa príkladne stará o našich hostí, poskytuje im profesionálny servis a obsluhu. Svoje čaro mala aj oddychová zóna, v ktorej trávia čas mladí športovci vtedy, keď práve nie sú na športoviskách a nebojujú o umiestnenie sa na stupňoch víťazov. Verím, že je to pre nich príjemné miesto pokoja a relaxu.

Popoludní som povzbudzoval na banskobystrickom zimnom štadióne, ktorý sa premenil na gymnastickú halu. Včera sa vo viacboji predstavili slovenské dievčatá, medzi nimi aj rodená Banskobystričanka Ema Bažíková. Naše gymnastické nádeje predviedli skvelé výkony a silná bola aj podpora z tribún. Podvečer som sa presunul do Slovenskej Ľupče, kde sme mali možnosť pozrieť si volejbalový zápas medzi Slovenskom a Talianskom. Deň som zakončil v Badíne, kde si aktuálne merali sily basketbalisti z Chorvátska a Turecka.

Veľmi ma teší, že Banskobystričania, ale aj ľudia z okolitých miest a obcí žijú naplno športom. Fanúšikovia na zaplnených tribúnach povzbudzujú mladé talenty a dotvárajú výbornú atmosféru. Ďakujem vám, že ste EYOF-u otvorili svoje srdce i náruč. Som na vás hrdý.

Foto: Benický

15. jún 2022: Európsky olympijský festival mládeže nebude len o športe

Od najväčšieho multišportového mládežníckeho podujatia v histórii samotného Slovenska nás delí necelých 40 dní. Som rád, že prípravy organizačného výboru pokračujú vo vysoko nasadenom tempe, a zároveň sa pomaly, ale isto blížia ku koncu.

Dnes uzreli svetlo sveta medaily z dielne Mincovne Kremnica, ktoré budú odovzdané 842 víťazným športovcom. To, že sú v tvare srdca nie je náhoda, ale symbolika. Práve Banská Bystrica je srdcom a metropolou stredného Slovenska, mestom športu a dejiskom mnohých významných udalostí. Zároveň sme si vypočuli fanfáru a sprievodnú hudbu k jednotlivým ceremoniálom, ktoré vznikli vďaka spolupráci s Konzervatóriom J. L. Bellu a Štátnou operou v Banskej Bystrici. Aj takýmto spôsobom sa prepája šport s kultúrou a umením. Ich kombinácia je pre celkový zážitok a dojem na podujatiach takýchto rozmerov nesmierne dôležitá.

Veľmi sa teším, že prostredníctvom ceremoniálov a symbolov EYOF-u môžeme ukázať krásy, silu a potenciál nielen nášho regiónu, ale aj samotného mesta. Som presvedčený, že Európe i celému svetu máme čo odprezentovať. Aj touto cestou všetkých srdečne pozývam, aby posledný júlový týždeň prišli podporiť mladých športovcov, a zažiť tak podujatie sprevádzané hudbou, zábavou, rôznymi aktivitami, ale v neposlednom rade neopakovateľnou atmosférou.

9. jún 2022: Verím, že na EYOF si ju budú pospevovať všetci

Dnes som mal milé stretnutie s Kristínou Leščinskou, autorkou EYOF hymny pre dobrovoľníkov. Chcel som sa jej aj osobne poďakovať za vytvorenie úžasnej, chytľavej piesne, ktorá svojou energiou reprezentuje všetkých dobrovoľníkov a nabáda ďalších, aby sa stali súčasťou tímu EYOF Banská Bystrica 2022. Kristínka, hotová umelecká duša, je študentkou Gymnázia J. G. Tajovského v Banskej Bystrici a už o 45 dní ju budete môcť stretnúť v uliciach práve ako dobrovoľníčku na najväčšom multišportovom podujatí. Kristínka, ďakujem ti ešte raz za tvoje nadšenie a krásne hudobné dielo? Hymnu si môžete vypočuť na tomto odkaze: https://youtu.be/MU_SbnltTto.

1. jún 2022: Tohtoročný Deň detí sa nesie v olympijskom duchu

Park pod Pamätníkom SNP dnes od rána žije Olympijským dňom pri príležitosti Medzinárodného dňa detí, ale aj blížiaceho sa Európskeho olympijského festivalu mládeže, ktorý sa v našom meste uskutoční už o neuveriteľných 53 dní. Včera sme z Ríma do Banskej Bystrice priniesli olympijský oheň – symbol pokoja, lásky a mieru. Verím, že jeho púť po celom Slovensku počas nasledujúcich dní nám prinesie to, čo od olympizmu očakávame – priateľstvo nielen medzi športovcami, ale aj medzi národmi. Srdečne vás všetkých pozývam aj na dnešný poobedný program, na ktorom vystúpi obľúbená skupina Fíha Tralala a deti si môžu užiť rôzne súťaže, zaujímavé aktivity, hry, animácie, atrakcie, ale aj tvorivé dielne. Podujatie vyvrcholí o 19:30 hod. vystúpením známej slovenskej kapely Desmod. Milé detičky, dnešný deň je o vás. K vášmu sviatku vám prajem hlavne veľa zdravia, pokoja a pohody. Nech máte na tvári stále úsmev, ktorý je snáď tým najväčším šťastím pre nás rodičov.

30. máj 2022: O chvíľu preberieme v Ríme olympijský oheň

Spolu s členmi organizačného výboru EYOF Banská Bystrica 2022 a predstaviteľmi Slovenského olympijského a športového výboru sa aktuálne nachádzame v talianskom Ríme, v sídle Európskych olympijských výborov. Všetci spolu o malú chvíľu preberieme na slávnostnom ceremoniáli odveký symbol olympijských hier – Oheň mieru. Olympijský oheň prinesieme do Banskej Bystrice v stredu a zapálime ho počas Olympijského dňa detí v Parku pod Pamätníkom SNP. Jeho plameň bude horieť počas celého trvania EYOF-u, ktorý odštartuje v našom meste už o necelých 55 dní. Verím, že pomyselné teplo olympijského ohňa umocní hodnoty olympionizmu nielen v prichádzajúcich mladých športovcoch, ale v nás všetkých. Pretože práve šport nás učí vytrvalosti, odvahe a nezlomnosti. Ďakujem všetkým, ktorí pri nás na ceste za mládežníckou olympiádou stáli a stále stoja, ktorí veria, že aj malé mesto uložené v srdci Slovenska má silu a odvahu na to, aby privítalo tisícky mladých športovcov.

17. máj 2022: Vysadili sme ďalšie stromy pre Banskú Bystricu

V rámci jedného z úspešných projektov participatívneho rozpočtu sme koncom apríla odštartovali výsadbu 100 nových stromov pre naše mesto. Som rád, že dnes sme spolu s členmi organizačného výboru EYOF Banská Bystrica 2022 vysadili ďalších 22. Nové borovice, javory či ginká pribudli v okolí Hutnej, Švermovej ulice a THK. Práve okolitý areál bude centrom hlavného diania Európskeho olympijského festivalu mládeže, ktorý sa nezadržateľne blíži. Súčasťou podujatia je aj udržateľnosť, preto je naším cieľom čo najviac minimalizovať dopady na životné prostredie.

16. máj 2022: Staňte sa dobrovoľníkom EYOF

Minulý týždeň sme v našom meste hostili vyše 700 dobrovoľníkov, ktorí počas školení získali užitočné a praktické informácie k najočakávanejšiemu športovému podujatiu – EYOF Banská Bystrica 2022. Dúfam, že sa u nás cítili dobre a do Banskej Bystrice sa s radosťou vrátia už o 69 dní. Stále sa môžete stať členom nášho tímu aj vy. Verím, že práve Banskobystričanky a Banskobystričania posilnia kolektív dobrovoľníkov. Registrovať sa môžete na: https://eyof2022.com/dobrovolnici/. Som presvedčený, že sa stretneme v čo najväčšom počte a spoločne zažijeme neopakovateľnú atmosféru. Mesto športu a olympijských víťazov neraz ukázalo svoje dobrovoľnícke srdce, preto nepochybujem, že aj tento raz sa prihlási ešte mnoho záujemcov.

12. máj 2022: V Banskej Bystrici sme privítali stovky dobrovoľníkov

Už len 73 dní nám zostáva do začiatku najväčšieho športového sviatku – EYOF Banská Bystrica 2022. Som rád, že som dnes mohol v Ministry of Fun – Banská Bystrica privítať mnoho ľudí, ktorí sa rozhodli stať sa dobrovoľníkmi. Bez ich nezištnej pomoci a nasadenia by sme podujatie zorganizovať nedokázali, preto im patrí moja veľká a úprimná vďaka. Som presvedčený, že počas najbližších dvoch dní, kedy budú účastníkmi rôznych školení, sa staneme jednou veľkou športovou rodinou, ktorá dokáže pripraviť úspešný festival. Verím, že spoločnými silami ukážeme celému svetu naše slovenské, dobrovoľnícke srdce.

27. apríl 2022: Už len 88 dní nás delí od najväčšieho športového sviatku na Slovensku

Európsky olympijský festival mládeže EYOF sa nezadržateľne blíži. Posledný júlový týždeň sa Banská Bystrica stane centrom športového zápolenia šikovných mladých športovcov z 48 krajín Európy, mestom stoviek členov reprezentačných tímov, dobrovoľníkov či nadšencov športovania. Práve v týchto dňoch môžete v uliciach Banskej Bystrice stretnúť technických delegátov jednotlivých športov a zástupcov národných olympijských výborov, ktorým organizátori prezentujú aktuálny stav príprav tohto najväčšieho multišportového podujatia na Slovensku. Dnes večer sme ich oficiálne privítali v klube Ministry of Fun, kde zároveň prebieha žrebovanie skupín v jednotlivých športových disciplínach. Verím, že z nášho mesta budú všetci odchádzať spokojní, s chuťou vrátiť sa sem opäť v dňoch 24. až 30. júla.

15. apríl 2022: Do začiatku EYOF nám ostáva 100 dní

Presne sto dní nás delí od Európskeho olympijského festivalu mládeže, ktorý sa uskutoční od 24. do 30. júla 2022. Banská Bystrica sa stane mestom, ktoré ožije športom na medzinárodnej úrovni a privíta viac ako 3500 mladých športovcov, ako aj členov realizačných tímov. Súčasťou EYOF Banská Bystrica 2022 môžete byť aj vy. Práve dobrovoľníci sú neodmysliteľnou súčasťou podujatí takýchto rozmerov, a preto sa stále môžete zaregistrovať na tomto linku: https://eyof2022.com/dobrovolnici/. Staňte sa dobrovoľníkom a pomôžte nám s organizáciou festivalu, ktorý si určite všetci užijeme a nikdy naň nezabudneme ?.

13. apríl 2022: Prípravy na EYOF pokračujú podľa plánu

Európsky olympijský festival mládeže je medzinárodné podujatie, ktoré zviditeľní Slovensko i Banskú Bystricu na športovej mape Európy. Preto nepretržite pracujeme na tom, aby mali zahraniční športovci a hostia čo najlepšie pocity a dojmy z mesta, ktoré ich bude hostiť posledný júlový týždeň tohto roka.

Momentálne je vo väčšine mestských častí viditeľný stavebný ruch súvisiaci s rekonštrukciou cestnej infraštruktúry. Novotou začínajú dýchať aj športoviská, vrátane Národného atletického štadióna na Štiavničkách, ktorý prešiel komplexnou obnovou. Po ukončení väčšiny prác na zimnom štadióne aktuálne rekonštruujeme jeho vonkajší areál, finišujeme s modernizáciou okolia krytej plavárne a tesne pred dokončením je aj Mestský mládežnícky štadión v Kráľovej, ktorý by mohol slúžiť ako základňa cyklistiky. Do konca mája by mala byť dokončená aj obnova haly v Detve. Verím, že v najbližších dňoch nám prídu aj sľúbené financie zo strany štátu, ktorý je gestorom podujatia a naďalej budeme môcť pokračovať vo vysoko nasadenom tempe príprav. Úprimne sa chcem touto cestou poďakovať celému organizačnému výboru, ktorý aj napriek pandémii koronavírusu či aktuálnej vojne na Ukrajine odviedol kus dobre vykonanej práce.

Dobrou správou je, že k dnešnému dňu máme prihlásených zhruba 1 400 dobrovoľníkov. Stále je ale potrebné počet navýšiť, a preto vyzývam všetkých Banskobystričanov, ale aj ľudí z okolia, aby sa pridali k tímu EYOF Banská Bystrica 2022. Môžete získať nezabudnuteľné skúsenosti, zažiť neopakovateľnú atmosféru a spoznať mnoho zaujímavých ľudí. Registrovať sa môžete na: https://eyof2022.com/dobrovolnici/.

8. apríl 2022: Máme byť na koho hrdí, Bystrica má mnoho šikovných a úspešných ľudí

Pracovný týždeň som zavŕšil príjemným stretnutím so 17-ročným športovcom, Jakubom Borguľom. Napriek svojmu mladému veku má na svojom konte niekoľko úspechov, medzi nimi napríklad titul majstra sveta na MS juniorov a kadetov v biatlone 2022 v USA v stíhacích pretekoch či tretie mesto vo vytrvalostných pretekoch na zimnom EYOF 2022 Vuokatti vo Fínsku. Vášeň k biatlonu prejavil už vo svojich jedenástich rokoch. Dnes som sa mu nielen vo svojom mene, ale aj v mene všetkých Banskobystričanov a Banskobystričaniek poďakoval za jeho úspechy a reprezentovanie nášho mesta, ale aj krajiny v zahraničí. Ako sám povedal, jeho cieľom je sa v budúcej sezóne neustále zlepšovať a zopakovať úspech z tohto roka. Držme mu v tom všetci palce!

29. marec 2022: Do EYOF nám ostáva už len 117 dní

Blížiaci sa EYOF Banská Bystrica 2022, ktorý sa v našom meste uskutoční v dňoch 24. až 30. júla 2022, nám od dnešného dňa bude pripomínať aj tento hashtag v Parku pod Pamätníkom SNP. Čo naň poviete?

10. február 2022: Prípravy na EYOF sú v plnom prúde

Na príprave najväčšieho podujatia pre mladých športovcov z Európy pracuje organizačný výbor, ktorý tvorí viac ako 50 ľudí. Všetkým sa chcem úprimne poďakovať za ich nasadenie a prácu, ktorú odvádzajú. Zorganizovať akciu, akou je Európsky mládežnícky olympijský festival, predstavuje veľkú zodpovednosť. Už koncom apríla sa uskutoční zasadnutie všetkých delegácií vedúcich výprav 50 krajín, kde im bude odprezentovaný aktuálny stav príprav. Som rád, že aktivity pokračujú podľa plánu, a to aj napriek obmedzeniam súvisiacich s epidemickou situáciou.

Stále však stojíme pred veľkou výzvou – nájsť dostatok dobrovoľníkov. Banskobystričania, ale aj ľudia z okolia môžu zažiť jedinečnú atmosféru a stať sa priamou súčasťou EYOF. Stále sa môžete zaregistrovať na: https://eyof2022.com/dobrovolnici/. Verím, že sa stretneme v čo najväčšom počte. Do EYOF Banská Bystrica 2022 nám zostáva 164 dní. Už koncom júla sa Banská Bystrica stane dejiskom jedinečnej oslavy športu a privíta 3600 športovcov z 50 krajín Európy. Urobme všetko preto, aby bol festival v našom meste úspešný.

24. január 2022: Už o polroka nás čaká najväčší športový sviatok, pripojte sa k Nasti

Presne šesť mesiacov nás delí od Európskeho olympijského festivalu mládeže. Pri tejto príležitosti odštartuje trojnásobná olympijská víťazka a ambasádorka EYOF 2022 Banská Bystrica Anastasia Kuzmina cestu z Ríma do Banskej Bystrice Ak máte chuť a odhodlanie, aj vy sa môžete pripojiť k našej Nasti. Ako sama vraví, ak bude pre niekoho porcia 727 kilometrov pridlhá, môže si mierku upraviť podľa svojich síl a schopností, alebo sa o kilometre môže s niekým podeliť. Nastinu jazdu môžete sledovať aj online na: https://eyof.garmin.sk. Verím, že sa nájdu športoví nadšenci, ktorí si aj takýmto spôsobom budú pripomínať, že už o pár mesiacov sa bude práve v našom meste konať najväčšie multišportové podujatie na Slovensku. Nasti, aj všetkým, ktorí sa k nej pridajú, držím palce! 

20. január 2022: Do EYOF nám ostáva 185 dní

Dnes som mal možnosť privítať supervízorov – ľudí, ktorí budú mať v meste pod Urpínom na starosti dobrovoľníkov počas najväčšieho medzinárodného športového podujatia, Európskeho olympijského festivalu mládeže. Som rád, že hoci nás čaká náročná úloha a stojíme pred veľkou výzvou, postupne sa nám darí napĺňať jednotlivé kroky. Tie smerujú k tomu, aby sme sa dokázali po všetkých stránkach dostatočne pripraviť na EYOF 2022 Banská Bystrica.

Najdôležitejším segmentom pri organizácii veľkých podujatí sú práve dobrovoľníci, bez pomoci ktorých prakticky nemožno zrealizovať žiadne podobné akcie takýchto rozmerov. Teší ma, že ste sa rozhodli pomôcť nám s organizáciou, a to aj na úkor svojho voľného času. Patrí vám moja úprimná vďaka. Verím, že aj keď ešte nemáme naplnený počet dobrovoľníkov na 100 percent, napokon sa nám ich podarí nájsť a spoločne si v júli užijeme najväčšie športové podujatie, aké sa kedy na Slovensku konalo. Pridajte sa aj vy k tímu EYOF a staňte sa dobrovoľníkom. Registrovať sa môžete na: https://eyof2022.com/dobrovolnici/

10. november 2022: Je pred nami veľká výzva

Dobrovoľníctvo a ochota dobrovoľníkov podieľať sa na organizovaní rôznych podujatí sú v srdci nášho mesta hlboko zakotvené. Dnes stojíme pred veľkou výzvou, ktorú pre nás predstavuje najväčšie medzinárodné športové podujatie, aké sa kedy na Slovensku konalo, Európsky olympijský festival mládeže EYOF 2022 Banská Bystrica. Verím, že obyvateľom, mládeži i športovcom nebude podujatie ľahostajné, zapoja sa a pomôžu nám s jeho organizáciou. Každý môže získať nezabudnuteľné zážitky, nových priateľov a skúsenosti na nezaplatenie. Pridajte sa k tímu EYOF a staňte sa dobrovoľníkom. Registrovať sa môžete na: https://eyof2022.com/dobrovolnici/

12. október 2022: Netradičná pozvánka na EYOF 2022

Možno si spomínate na skupinku aktívnych mladých ľudí, ktorá v roku 2017 uspela v participatívnom rozpočte a zrealizovala projekt Folcolor pre mesto. Budovu bývalého kina Hviezda vtedy oživili maľbami slovenského folklóru v spojení s modernými formami umenia streetart a breakdance. Po rokoch sme OZ Playground 89 oslovili opäť, aby nám pomohli z neatraktívneho podchodu, ktorý spája Námestie slobody so zimným štadiónom a autobusovou stanicou vytvoriť pekný verejný priestor. Súhlasili, a so street umelcom Ivanom Knutom tak počas uplynulých víkendov zrealizovali projekt pod názvom Galéria v podchode.

Vďaka tomu už steny podchodu zdobí logo EYOF 2022 Banská Bystrica a dva športy – basketbal a cyklistika. Na druhej strane je dominantný motív nášho mesta v spojení so street art a graffiti maľbami. Som rád, že tento projekt je príkladom toho, ako môže vyzerať dobrá spolupráca medzi mestom a aktívnymi skupinami ľudí. Verím, že aj takýmto spôsobom budeme Banskobystričankám, Banskobystričanom a návštevníkom pripomínať, že už o niekoľko mesiacov bude naše mesto žiť najväčším medzinárodným multišportovým podujatím, Európskym olympijským festivalom mládeže. Ďakujem všetkým, ktorí sa na tomto projekte podieľali. Dobrá vec sa opäť raz podarila.

30. september 2021: Hodnotiaca komisia je so stavom príprav na EYOF spokojná

Tento týždeň do nášho mesta zavítala koordinačná komisia zložená zo zástupcov Európskych olympijských výborov, ktorá sa zaujímala o to, ako pokročila organizácia najväčšieho mládežníckeho multišportového podujatia v Európe. Vzácna návšteva ocenila naše snaženie a som rád, že z Banskej Bystrice odchádza spokojná. Nielenže vyzdvihli prácu organizačného výboru, stav príprav športovej infraštruktúry, ale aj celkový nastavený koncept podujatia.

Pre mesto je organizácia tak významného podujatia veľká príležitosť. EYOF 2022 Banská Bystrica pripravujeme na princípe trvalej udržateľnosti, pričom veľký dôraz kladieme aj na environmentálnu stránku a ekológiu. Aktuálne je pre nás asi najväčšou výzvou nájsť dostatočný počet dobrovoľníkov, doriešiť ubytovanie všetkých účastníkov, športovcov a realizačných tímov na vysokoškolských internátoch UMB. Verím, že Ministerstvo financií SR nájde zdroje, pomôže nám internáty obnoviť a tento problém doriešiť. Dnes nám do EYOF ostáva 297 dní, ktoré chceme využiť naplno. Naše prípravy ovplyvňuje aj neistota v súvislosti s koronavírusom a covidovými opatreniami. Ďakujem preto všetkým členom organizačného tímu, ktorí pracujú naplno, aby si veľká športová rodina odniesla z Banskej Bystrice posledný júlový týždeň budúceho roka len pekné a nezabudnuteľné zážitky.

24. september 2021: Čas sa kráti, o 303 dní vypukne veľký športový sviatok

Aj v našom meste aktuálne prebieha Európsky týždeň športu a mňa teší, že Banskobystričania všetkých vekových kategórií sa vždy s nadšením zapájajú. Podporujú ho už len tým, že z miesta na miesto sa presúvajú pešo, behajú, prechádzajú sa či bicyklujú. Čoskoro však v Banskej Bystrici odštartuje veľký športový sviatok – Európsky olympijský festival mládeže EYOF 2022, na ktorý sa môžete tešiť už o 303 dní. Čas sa kráti a od dnešného dňa nám to v priestoroch mestského úradu bude pripomínať aj permoník Bystrík, ktorý je maskot celého festivalu.

24. júla 2021: Od dnes odratávame rok do EYOF

Dnešný deň patril bohatému programu a spusteniu záverečného odpočítavania 365 dní do EYOF 2022. Predstavili sme aj maskota podujatia, ktorým je banský škriatok Permoník Bystrík. Ďakujem celému organizačnému tímu, ktorý pracuje naplno, aby sme budúci rok zviditeľnili Banskú Bystricu, okolie, ale aj celý región v tom, čím žije celé srdce Slovenska – v športe.

20. júla 2021: Sobota plná koncertov ako oslava roku do EYOF 2022

Organizačný tím EYOF pracuje v týchto dňoch naplno, aby ste si v sobotu, 24. júla odniesli z Námestia SNP len tie najlepšie zážitky. Podujatie venované roku do Európskeho olympijského festivalu mládeže EYOF 2022 Banská Bystrica bude sprevádzané obľúbenými koncertmi pre všetky vekové kategórie. Tešíme sa na vás!

19. júl 2021: Začnime odratávať rok do EYOF všetci spolu

Aj keď sa nový pracovný týždeň ešte len rozbieha, už dnes vám môžem prezradiť, že prichádzajúci víkend bude naše mesto žiť mnohými tradičnými i novými podujatiami. Ulice mesta sa po ročnej pauze opäť zaplnia nadšencami tanca a breakdancu v rámci 12. ročníka úspešného medzinárodného festivalu The Legits Blast Banská Bystrica. Milovníci starých veteránov a posádok v dobových kostýmoch si prídu na svoje vďaka tradičnej The Grand Retro Show. Okrem toho bude naše mesto hostiť aj svetový pohár v behu na kolieskových lyžiach Rollerski world cup, pričom je potrebné počítať aj s niekoľkými dopravnými obmedzeniami.

Ja osobne sa veľmi teším na štart odpočítavania 365 dní do začiatku najväčšieho Európskeho olympijského festivalu mládeže EYOF 2022 Banská Bystrica v sprievode bohatého programu. Od nedele si budeme môcť vychutnať nejednu filmovú lahôdku pod holým nebom v rámci Bažant Kinematograf. Banskobystričania, Banskobystričanky, verím, že sa na Námestí SNP a v uliciach Banskej Bystrice vidíme mnohí.

16. jún 2021: Organizácia EYOF 2022 napreduje

Dnes sme pre novinárov pripravili mediálne raňajky, aby sme ich informovali, ako pokračujú prípravy najväčšieho mládežníckeho multišportového podujatia EYOF 2022 Banská Bystrica. Som rád, že všetky investičné akcie v rámci športovej infraštruktúry pokračujú podľa stanoveného harmonogramu. Procesy sme nastavili tak, aby sme Európsky olympijský festival mládeže zvládli usporiadať. Mimoriadne dôležité je aktuálne vyriešiť aj otázku ubytovacích kapacít. Momentálne rokujeme na úrovni predsedu Vlády SR o sume 700-tisíc eur potrebnej na vymaľovanie internátov, v ktorých ubytujeme mladých športovcov. Verím, že financie sa podarí vyčleniť, aby sme sa pred účastníkmi festivalu nemuseli hanbiť. Nie je to len investícia do EYOF, ale aj do budúcnosti Slovenska, aby sa na internátoch cítili dobre predovšetkým študenti.

9. jún 2021: Spolupráca všetkých je dôležitá

Čoskoro začne plynúť rok do najväčšieho multišportového mládežníckeho podujatia EYOF 2022 Banská Bystrica. Organizácia tejto jedinečnej akcie je náročná a vyžaduje si mnoho stretnutí a koordinácie zo strany všetkých zainteresovaných zložiek. Za súčinnosť ďakujem aj predsedovi BBSK Jánovi Lunterovi LUNTER pre dobrý kraj. Župa nám bude nápomocná a poskytne ubytovacie kapacity v stredoškolských internátoch pre účastníkov podujatia.

11. máj 2021: Prezidentka Zuzana Čaputová prevzala záštitu nad EYOF 2022

Som rád, že pani prezidentka Zuzana Čaputová prevzala záštitu nad najväčším multišportovým podujatím v histórii samostatného Slovenska. Pre celý organizačný tím je to veľký záväzok a zároveň motivácia, aby sme EYOF 2022 Banská Bystrica pripravili na kvalitnej úrovni. Verím, že pani prezidentke sa podarí prísť na podujatie aj osobne a podporí nielen športovcov z rôznych krajín Európy, ale aj všetkých dobrovoľníkov, ktorí na EYOF-e participujú. Ďakujeme!

11. marec 2021: Príprava EYOF je v plnom prúde – ostáva nám 500 dní

Organizačný tím EYOF 2022 Banská Bystrica pracuje na plné obrátky, aby sme mohli v budúcom roku privítať v našom meste takmer 3 600 mladých športovcov a členov realizačných tímov. Úspech veľkých športových podujatí často závisí aj od dobrovoľníkov, ktorí pomáhajú pri jednotlivých súťažiach, ceremoniáloch, v tlačových centrách, poskytujú servis pre divákov pri vstupoch, na parkoviskách, tribúnach i v informačných centrách. A takých práve hľadáme. Vítaní sú všetci, ktorí chcú zažiť jedinečnú atmosféru podujatia v dňoch od 24. do 30. júla 2022. Banská Bystrica už veľakrát ukázala dobrovoľnícke srdce, preto verím, že sa prihlási čo najviac záujemcov. Viac informácií nájdete na www.eyof2022.com/dobrovolnici.

9. december 2020: Máme dobré správy

Dnes ráno, počas online rokovania správnej rady EYOF, sme sa dozvedeli skvelú správu. Vláda Slovenskej republiky na svojom dnešnom zasadnutím schválila v plnej výške dotáciu na organizáciu Európskeho olympijského festivalu mládeže EYOF 2022 Banská Bystrica. Po niekoľkomesačných rokovaniach s Ministerstvom financií SR, Ministerstvom školstva SR, Útvarom hodnoty za peniaze či poslaneckom prieskume, tak potvrdila rozhodnutie predchádzajúcej vlády, ktorá nám dotáciu vo výške 12 mil. eur vyčlenila už v roku 2019. V tejto chvíli nám už nič nebráni v tom, aby sme sa naplno pustili do organizácie historicky najväčšieho športového podujatia v našom meste.  Držme si palce. 

6. október 2020: Žiadame Vládu SR, aby naštartovala procesy súvisiace s EYOF 2022

Dnes sa na mestskom úrade uskutočnil poslanecký prieskum členov Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport zameraný na pripravenosť športovísk a financovanie projektu EYOF 2022. Napriek tomu, že vítame aktivity poslancov, ktorí sa snažia o zviditeľnenie podujatia, musíme už hovoriť aj o časovom strese, v ktorom sa nachádzame. Žiadame preto Vládu SR o bezodkladné naštartovanie procesov súvisiacich s organizáciou tohto najväčšieho medzinárodného olympijského mládežníckeho podujatia.

Len pre pripomenutie, v roku 2019 sme po odstúpení Košíc prevzali na seba zodpovednosť za organizáciu podujatia s cieľom zachrániť reputáciu Slovenska. Predchádzajúca Vláda SR nám schválila a vyčlenila na organizáciu EYOF-u v Banskej Bystrici sumu 12 mil. eur a ďalších 11 mil. eur na dobudovanie nevyhnutnej športovej infraštruktúry. Počas koronakrízového mimoriadneho obdobia sme však s cieľom ušetriť ustúpili od výstavby multifunkčnej športovej haly a rozhodli sme sa využiť existujúcu halu v Detve, čím sme štátu usporili v rozpočte približne 5 mil. eur.

S novou vládou sa snažíme komunikovať od začiatku. Všetky potrebné dokumenty a rozpočty plánovaných športových zámerov nevyhnutných pre zorganizovanie EYOF, ktoré požadovalo ministerstvo financií, sme predložili Útvaru hodnota za peniaze a prešli posúdením. Na to, aby sme zorganizovali najväčšie medzinárodné športové mládežnícke podujatie na profesionálnej úrovni, potrebujeme okamžite začať s rekonštrukciou a výstavbou potrebných športovísk. Dnes si poslanci v rámci poslaneckého prieskumu vyžiadali tie isté materiály, ktoré sme opakovane v požadovanej štruktúre dodali ministerstvu financií a Útvaru hodnoty za peniaze. Samozrejme, že im ich doručíme, ale už nemôžeme dlhšie čakať…

Veríme, že spolu s Útvarom hodnoty za peniaze prijmú definitívne rozhodnutie. Organizačný výbor EYOF musí mať istotu, že môže pokračovať v prípravách tak veľkého podujatia. Žiadame Vládu SR, aby prikročila k realizácii nevyhnutných krokov tak, aby sme zvládli zorganizovať EYOF na potrebnej úrovni. V opačnom prípade hrozí Slovenskej republike medzinárodná blamáž podobná tej, ktorej naša krajina čelila v súvislosti so zrušenou Zimnou deaflympiádou 2011 vo Vysokých Tatrách.

V každej krajine je garantom podujatia takýchto rozmerov vláda. Veríme, že nakoniec sa nám aj s jej podporou podarí zorganizovať úspešné podujatie, o ktorom sa bude vo svete a Európe hovoriť v pozitívnom zmysle.

25. august 2020: Podpora EYOF-u aj zo strany Vlády SR je pre nás dôležitá

Dnes som sa v Bratislave stretol s ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivanom Korčokom. Požiadal som ho o súčinnosť v súvislosti s prípravou a organizovaním najväčšieho multišportového podujatia v doterajšej histórii Slovenska, akým Európsky olympijský festival mládeže EYOF 2022 Banská Bystrica nepochybne je. Tak isto ako my, aj on vníma prestíž tohto medzinárodného podujatia. Zároveň si uvedomuje časovú tieseň, v ktorej sa v súčasnosti nachádzame. Preto ma teší, že nám pán minister vyjadril svoju maximálnu podporu. Verím, že aj vďaka nej zorganizujeme o dva roky v Banskej Bystrici športový zážitok na vysoko kvalitnej a profesionálnej úrovni.

7. máj 2020: Banská Bystrica bude hostiť EYOF v roku 2022

Aj keď celosvetová pandémia ovplyvnila naše prípravy EYOF 2021 Banská Bystrica, o jeho úplnom zrušení sme neuvažovali ani chvíľu. Keď sme sa dozvedeli, že termíny kolidujú s presunutými Olympijskými hrami v Tokiu, okamžite sme kontaktovali Európsky olympijský výbor. Som rád, že našu žiadosť o presunutie Európskeho olympijského festivalu mládeže akceptovali a stanovili nový termín 24. až 30. júl 2022. Získali sme tak ďalších dvanásť mesiacov, vďaka čomu budeme mať viac času na prípravu športovej infraštruktúry a kvalitného športového zážitku. Chuť a vôľa nám nechýba. Teším sa na stretnutie veľkej športovej rodiny v júli 2022 v Mesto Banská Bystrica.

14. január 2020: Aký bude maskot EYOF?

Každé veľké podujatie musí mať aj svojho maskota a výnimkou nie je ani Európsky olympijský festival mládeže. Toto sú maskoti, ktorí nás privítali v Baku a tých našich by mal, milí Banskobystričania, nakresliť práve niekto z vás. A samozrejme, nemôže chýbať spojitosť s mestom pod Urpínom. Strážca pokladov a ochranca banských štôlní bol od pradávna permoník a na EYOF 2021 hľadáme jeho správnu podobu! Možno práve vy prispejete k tej pravej olympijskej atmosfére! Súťaž trvá do 28. februára 2020. Viac nájdete na stránke EYOF 2021 Banská Bystrica.

21. november 2019: Chceme s vami zdieľať informácie o EYOF

Aj preto sme sa rozhodli usporiadať mediálne raňajky, ktoré budeme organizovať na pravidelnej báze ?. Veríme, že vďaka tomu budú priebežne informovaní nielen Banskobystričania, ale aj obyvatelia iných miest. Dnes sa uskutočnilo prvé takéto stretnutie a okrem iného na ňom odzneli aj informácie o športovej infraštruktúre. Ak vás zaujíma Európsky olympijský festival mládeže, ktorý bude naše mesto hostiť od 24. júla do 1. augusta 2021, môžete sledovať aj stránku EYOF 2021 Banská Bystrica, na ktorej budú pribúdať informácie o samotnom podujatí aj o prípravách??.

21. august 2019: Vláda schválila 23 miliónov eur na EYOF

Vláda Slovenskej republiky dnes na svojom rokovaní schválila 12 000 000 eur na organizáciu podujatia EYOF 2021 v Banskej Bystrici. Európsky olympijský festival mládeže bude tak, ako som to od začiatku deklaroval, financovaný výlučne z rozpočtu Vlády SR, účastníckych poplatkov a príspevku Európskej komisie. Je to jasný odkaz toho, že EYOF nebudú platiť Banskobystričania na úkor iných priorít. Okrem toho dnes vláda schválila aj 11 000 000 eur na rekonštrukciu a výstavbu športovej infraštruktúry v meste. Je to skvelá správa pre celú Banskú Bystricu. Vďaka tomu nebudeme musieť v budúcnosti investovať do niektorých športovísk z rozpočtu mesta, a zostane nám tak viac na iné oblasti, ako je napríklad doprava, školstvo a sociálne veci. Ďakujem členom vlády za profesionálnu spoluprácu, osobitne premiérovi Petrovi Pellegrinimu s podpredsedom vlády Richardom Rašim, a už teraz sa teším na športové podujatie, ktoré nás odprezentuje pred celou Európou.

19. august 2019: Podpísali sme ďalšie memorandum

V júli sme na mediálnom brífingu predstavili koncept Európskeho olympijského festivalu mládeže, ktorý sa v našom meste uskutoční v roku 2021. Budeme hostiť približne 3 600 športovcov a členov ich sprievodu z rôznych európskych krajín a prípravy určite nebudú jednoduché. Som rád, že mestám a inštitúciám v našom okolí nechýba chuť a odhodlanie pomôcť pri tak významnom podujatí?. Dnes som sa stretol s pánom rektorom Technickej univerzity vo Zvolene, ktorá je tiež pripravená podať pomocnú ruku. Memorandum o spolupráci a podpore podujatia EYOF 2021 v Banskej Bystrici tak podpísal ďalší partner. Ďakujem za záujem a teším sa na našu spoluprácu.

27. júla 2019: Výnimočná chvíľa

A sme opäť o krok ďalej. Štafeta putuje z Baku na Slovensko?? – do Banskej Bystrice. Letné olympijské hry mládeže 2021 po dnešnom oficiálnom prevzatí vlajky začali písať svoju kapitolu.

10. júl 2019: Sme jeden tím

Dnes vyvrcholila dvojdňová oficiálna návšteva zástupcov Koordinačnej komisie EYOF 2021. Spoločne sme absolvovali prezentáciu mesta, obhliadku športovísk a ubytovacích kapacít. Otvorili sme mnohé diskusie, vypočuli sme si názory a hľadali možnosti a riešenia. Teší ma pozitívna odozva i vyjadrená podpora od členov koordinačnej komisie a verím, že najbližšie mesiace čo najefektívnejšie využime na prípravy tejto športovej udalosti.

4. júl 2019: Sme pripravení

Podujatie EYOF 2021 už teraz spája celý banskobystrický región. Dôkazom toho bolo aj dnešné podpísanie Memoranda o spolupráci a podpore podujatia. Urobíme všetko pre to, aby bol tento medzinárodný športový sviatok výnimočný nielen pre samotných športovcov, ale aj širokú verejnosť, ktorá do nášho mesta zavíta. Zároveň sme dnes predstavili logo symbolizujúce víťazstvo, ktoré bude po celý čas sprevádzať túto významnú udalosť.

6. jún 2019: Schválené

Som veľmi rád, že drvivá väčšina poslancov dnes na mestskom zastupiteľstve podporila organizovanie a usporiadanie Európskeho olympijského festivalu mládeže v roku 2021 v našom meste. Zároveň bol odhlasovaný aj návrh na založenie neziskovej organizácie, ktorej úlohou bude, okrem iného, aj získavanie finančných prostriedkov z fondov, grantov či od sponzorov a dohliadanie na chod festivalu. Čas je krátky, no urobíme všetko preto, aby sme toto podujatie dokázali dôstojne pripraviť. Verím, že nesklameme obyvateľov, účastníkov ani nikoho, kto tomuto projektu dáva šancu.

3. máj 2019: Veľké podujatie v meste športu

Som veľmi rád, že Európsky olympijský festival mládeže EYOF sa uskutoční práve v Banskej Bystrici??. Je to pre nás česť, no táto výzva zároveň predstavuje aj veľký záväzok. Dva roky sú krátka doba, čo kladie vysoké nároky na prípravu, napríklad na dobudovanie infraštruktúry. Aj keď nás čaká ešte niekoľko rokovaní, do práce sa pustíme čo najskôr. Verím, že Banská Bystrica – Európske mesto športu 201 v roku 2021 dôstojne privíta viac ako 5 000 ľudí zo všetkých európskych krajín.

Top