Načítavam...

EYOF 2022

EYOF je najväčším európskym multišportovým podujatím pre mladých športovcov vo veku od 14 do 18 rokov. Športovci sa v letných i zimných športoch stretávajú v dvojročných cykloch v nepárnych rokoch. EYOF sa koná pod záštitou Medzinárodného olympijského výboru.

Naše projekty
Zdieľať:

15. jún 2022: Európsky olympijský festival mládeže nebude len o športe

Od najväčšieho multišportového mládežníckeho podujatia v histórii samotného Slovenska nás delí necelých 40 dní. Som rád, že prípravy organizačného výboru pokračujú vo vysoko nasadenom tempe, a zároveň sa pomaly, ale isto blížia ku koncu.

Dnes uzreli svetlo sveta medaily z dielne Mincovne Kremnica, ktoré budú odovzdané 842 víťazným športovcom. To, že sú v tvare srdca nie je náhoda, ale symbolika. Práve Banská Bystrica je srdcom a metropolou stredného Slovenska, mestom športu a dejiskom mnohých významných udalostí. Zároveň sme si vypočuli fanfáru a sprievodnú hudbu k jednotlivým ceremoniálom, ktoré vznikli vďaka spolupráci s Konzervatóriom J. L. Bellu a Štátnou operou v Banskej Bystrici. Aj takýmto spôsobom sa prepája šport s kultúrou a umením. Ich kombinácia je pre celkový zážitok a dojem na podujatiach takýchto rozmerov nesmierne dôležitá.

Veľmi sa teším, že prostredníctvom ceremoniálov a symbolov EYOF-u môžeme ukázať krásy, silu a potenciál nielen nášho regiónu, ale aj samotného mesta. Som presvedčený, že Európe i celému svetu máme čo odprezentovať. Aj touto cestou všetkých srdečne pozývam, aby posledný júlový týždeň prišli podporiť mladých športovcov, a zažiť tak podujatie sprevádzané hudbou, zábavou, rôznymi aktivitami, ale v neposlednom rade neopakovateľnou atmosférou.

9. jún 2022: Verím, že na EYOF si ju budú pospevovať všetci

Dnes som mal milé stretnutie s Kristínou Leščinskou, autorkou EYOF hymny pre dobrovoľníkov. Chcel som sa jej aj osobne poďakovať za vytvorenie úžasnej, chytľavej piesne, ktorá svojou energiou reprezentuje všetkých dobrovoľníkov a nabáda ďalších, aby sa stali súčasťou tímu EYOF Banská Bystrica 2022. Kristínka, hotová umelecká duša, je študentkou Gymnázia J. G. Tajovského v Banskej Bystrici a už o 45 dní ju budete môcť stretnúť v uliciach práve ako dobrovoľníčku na najväčšom multišportovom podujatí. Kristínka, ďakujem ti ešte raz za tvoje nadšenie a krásne hudobné dielo😊 Hymnu si môžete vypočuť na tomto odkaze: https://youtu.be/MU_SbnltTto.

1. jún 2022: Tohtoročný Deň detí sa nesie v olympijskom duchu

Park pod Pamätníkom SNP dnes od rána žije Olympijským dňom pri príležitosti Medzinárodného dňa detí, ale aj blížiaceho sa Európskeho olympijského festivalu mládeže, ktorý sa v našom meste uskutoční už o neuveriteľných 53 dní. Včera sme z Ríma do Banskej Bystrice priniesli olympijský oheň – symbol pokoja, lásky a mieru. Verím, že jeho púť po celom Slovensku počas nasledujúcich dní nám prinesie to, čo od olympizmu očakávame – priateľstvo nielen medzi športovcami, ale aj medzi národmi. Srdečne vás všetkých pozývam aj na dnešný poobedný program, na ktorom vystúpi obľúbená skupina Fíha Tralala a deti si môžu užiť rôzne súťaže, zaujímavé aktivity, hry, animácie, atrakcie, ale aj tvorivé dielne. Podujatie vyvrcholí o 19:30 hod. vystúpením známej slovenskej kapely Desmod. Milé detičky, dnešný deň je o vás. K vášmu sviatku vám prajem hlavne veľa zdravia, pokoja a pohody. Nech máte na tvári stále úsmev, ktorý je snáď tým najväčším šťastím pre nás rodičov.

30. máj 2022: O chvíľu preberieme v Ríme olympijský oheň

Spolu s členmi organizačného výboru EYOF Banská Bystrica 2022 a predstaviteľmi Slovenského olympijského a športového výboru sa aktuálne nachádzame v talianskom Ríme, v sídle Európskych olympijských výborov. Všetci spolu o malú chvíľu preberieme na slávnostnom ceremoniáli odveký symbol olympijských hier – Oheň mieru. Olympijský oheň prinesieme do Banskej Bystrice v stredu a zapálime ho počas Olympijského dňa detí v Parku pod Pamätníkom SNP. Jeho plameň bude horieť počas celého trvania EYOF-u, ktorý odštartuje v našom meste už o necelých 55 dní. Verím, že pomyselné teplo olympijského ohňa umocní hodnoty olympionizmu nielen v prichádzajúcich mladých športovcoch, ale v nás všetkých. Pretože práve šport nás učí vytrvalosti, odvahe a nezlomnosti. Ďakujem všetkým, ktorí pri nás na ceste za mládežníckou olympiádou stáli a stále stoja, ktorí veria, že aj malé mesto uložené v srdci Slovenska má silu a odvahu na to, aby privítalo tisícky mladých športovcov.

17. máj 2022: Vysadili sme ďalšie stromy pre Banskú Bystricu

V rámci jedného z úspešných projektov participatívneho rozpočtu sme koncom apríla odštartovali výsadbu 100 nových stromov pre naše mesto. Som rád, že dnes sme spolu s členmi organizačného výboru EYOF Banská Bystrica 2022 vysadili ďalších 22. Nové borovice, javory či ginká pribudli v okolí Hutnej, Švermovej ulice a THK. Práve okolitý areál bude centrom hlavného diania Európskeho olympijského festivalu mládeže, ktorý sa nezadržateľne blíži. Súčasťou podujatia je aj udržateľnosť, preto je naším cieľom čo najviac minimalizovať dopady na životné prostredie.

16. máj 2022: Staňte sa dobrovoľníkom EYOF

Minulý týždeň sme v našom meste hostili vyše 700 dobrovoľníkov, ktorí počas školení získali užitočné a praktické informácie k najočakávanejšiemu športovému podujatiu – EYOF Banská Bystrica 2022. Dúfam, že sa u nás cítili dobre a do Banskej Bystrice sa s radosťou vrátia už o 69 dní. Stále sa môžete stať členom nášho tímu aj vy. Verím, že práve Banskobystričanky a Banskobystričania posilnia kolektív dobrovoľníkov. Registrovať sa môžete na: https://eyof2022.com/dobrovolnici/. Som presvedčený, že sa stretneme v čo najväčšom počte a spoločne zažijeme neopakovateľnú atmosféru. Mesto športu a olympijských víťazov neraz ukázalo svoje dobrovoľnícke srdce, preto nepochybujem, že aj tento raz sa prihlási ešte mnoho záujemcov.

12. máj 2022: V Banskej Bystrici sme privítali stovky dobrovoľníkov

Už len 73 dní nám zostáva do začiatku najväčšieho športového sviatku – EYOF Banská Bystrica 2022. Som rád, že som dnes mohol v Ministry of Fun – Banská Bystrica privítať mnoho ľudí, ktorí sa rozhodli stať sa dobrovoľníkmi. Bez ich nezištnej pomoci a nasadenia by sme podujatie zorganizovať nedokázali, preto im patrí moja veľká a úprimná vďaka. Som presvedčený, že počas najbližších dvoch dní, kedy budú účastníkmi rôznych školení, sa staneme jednou veľkou športovou rodinou, ktorá dokáže pripraviť úspešný festival. Verím, že spoločnými silami ukážeme celému svetu naše slovenské, dobrovoľnícke srdce.

27. apríl 2022: Už len 88 dní nás delí od najväčšieho športového sviatku na Slovensku

Európsky olympijský festival mládeže EYOF sa nezadržateľne blíži. Posledný júlový týždeň sa Banská Bystrica stane centrom športového zápolenia šikovných mladých športovcov z 48 krajín Európy, mestom stoviek členov reprezentačných tímov, dobrovoľníkov či nadšencov športovania. Práve v týchto dňoch môžete v uliciach Banskej Bystrice stretnúť technických delegátov jednotlivých športov a zástupcov národných olympijských výborov, ktorým organizátori prezentujú aktuálny stav príprav tohto najväčšieho multišportového podujatia na Slovensku. Dnes večer sme ich oficiálne privítali v klube Ministry of Fun, kde zároveň prebieha žrebovanie skupín v jednotlivých športových disciplínach. Verím, že z nášho mesta budú všetci odchádzať spokojní, s chuťou vrátiť sa sem opäť v dňoch 24. až 30. júla.

15. apríl 2022: Do začiatku EYOF nám ostáva 100 dní

Presne sto dní nás delí od Európskeho olympijského festivalu mládeže, ktorý sa uskutoční od 24. do 30. júla 2022. Banská Bystrica sa stane mestom, ktoré ožije športom na medzinárodnej úrovni a privíta viac ako 3500 mladých športovcov, ako aj členov realizačných tímov. Súčasťou EYOF Banská Bystrica 2022 môžete byť aj vy. Práve dobrovoľníci sú neodmysliteľnou súčasťou podujatí takýchto rozmerov, a preto sa stále môžete zaregistrovať na tomto linku: https://eyof2022.com/dobrovolnici/. Staňte sa dobrovoľníkom a pomôžte nám s organizáciou festivalu, ktorý si určite všetci užijeme a nikdy naň nezabudneme 😊.

13. apríl 2022: Prípravy na EYOF pokračujú podľa plánu

Európsky olympijský festival mládeže je medzinárodné podujatie, ktoré zviditeľní Slovensko i Banskú Bystricu na športovej mape Európy. Preto nepretržite pracujeme na tom, aby mali zahraniční športovci a hostia čo najlepšie pocity a dojmy z mesta, ktoré ich bude hostiť posledný júlový týždeň tohto roka.

Momentálne je vo väčšine mestských častí viditeľný stavebný ruch súvisiaci s rekonštrukciou cestnej infraštruktúry. Novotou začínajú dýchať aj športoviská, vrátane Národného atletického štadióna na Štiavničkách, ktorý prešiel komplexnou obnovou. Po ukončení väčšiny prác na zimnom štadióne aktuálne rekonštruujeme jeho vonkajší areál, finišujeme s modernizáciou okolia krytej plavárne a tesne pred dokončením je aj Mestský mládežnícky štadión v Kráľovej, ktorý by mohol slúžiť ako základňa cyklistiky. Do konca mája by mala byť dokončená aj obnova haly v Detve. Verím, že v najbližších dňoch nám prídu aj sľúbené financie zo strany štátu, ktorý je gestorom podujatia a naďalej budeme môcť pokračovať vo vysoko nasadenom tempe príprav. Úprimne sa chcem touto cestou poďakovať celému organizačnému výboru, ktorý aj napriek pandémii koronavírusu či aktuálnej vojne na Ukrajine odviedol kus dobre vykonanej práce.

Dobrou správou je, že k dnešnému dňu máme prihlásených zhruba 1 400 dobrovoľníkov. Stále je ale potrebné počet navýšiť, a preto vyzývam všetkých Banskobystričanov, ale aj ľudí z okolia, aby sa pridali k tímu EYOF Banská Bystrica 2022. Môžete získať nezabudnuteľné skúsenosti, zažiť neopakovateľnú atmosféru a spoznať mnoho zaujímavých ľudí. Registrovať sa môžete na: https://eyof2022.com/dobrovolnici/.

8. apríl 2022: Máme byť na koho hrdí, Bystrica má mnoho šikovných a úspešných ľudí

Pracovný týždeň som zavŕšil príjemným stretnutím so 17-ročným športovcom, Jakubom Borguľom. Napriek svojmu mladému veku má na svojom konte niekoľko úspechov, medzi nimi napríklad titul majstra sveta na MS juniorov a kadetov v biatlone 2022 v USA v stíhacích pretekoch či tretie mesto vo vytrvalostných pretekoch na zimnom EYOF 2022 Vuokatti vo Fínsku. Vášeň k biatlonu prejavil už vo svojich jedenástich rokoch. Dnes som sa mu nielen vo svojom mene, ale aj v mene všetkých Banskobystričanov a Banskobystričaniek poďakoval za jeho úspechy a reprezentovanie nášho mesta, ale aj krajiny v zahraničí. Ako sám povedal, jeho cieľom je sa v budúcej sezóne neustále zlepšovať a zopakovať úspech z tohto roka. Držme mu v tom všetci palce!

29. marec 2022: Do EYOF nám ostáva už len 117 dní

Blížiaci sa EYOF Banská Bystrica 2022, ktorý sa v našom meste uskutoční v dňoch 24. až 30. júla 2022, nám od dnešného dňa bude pripomínať aj tento hashtag v Parku pod Pamätníkom SNP. Čo naň poviete?

10. február 2022: Prípravy na EYOF sú v plnom prúde

Na príprave najväčšieho podujatia pre mladých športovcov z Európy pracuje organizačný výbor, ktorý tvorí viac ako 50 ľudí. Všetkým sa chcem úprimne poďakovať za ich nasadenie a prácu, ktorú odvádzajú. Zorganizovať akciu, akou je Európsky mládežnícky olympijský festival, predstavuje veľkú zodpovednosť. Už koncom apríla sa uskutoční zasadnutie všetkých delegácií vedúcich výprav 50 krajín, kde im bude odprezentovaný aktuálny stav príprav. Som rád, že aktivity pokračujú podľa plánu, a to aj napriek obmedzeniam súvisiacich s epidemickou situáciou.

Stále však stojíme pred veľkou výzvou – nájsť dostatok dobrovoľníkov. Banskobystričania, ale aj ľudia z okolia môžu zažiť jedinečnú atmosféru a stať sa priamou súčasťou EYOF. Stále sa môžete zaregistrovať na: https://eyof2022.com/dobrovolnici/. Verím, že sa stretneme v čo najväčšom počte. Do EYOF Banská Bystrica 2022 nám zostáva 164 dní. Už koncom júla sa Banská Bystrica stane dejiskom jedinečnej oslavy športu a privíta 3600 športovcov z 50 krajín Európy. Urobme všetko preto, aby bol festival v našom meste úspešný.

24. január 2022: Už o polroka nás čaká najväčší športový sviatok, pripojte sa k Nasti

Presne šesť mesiacov nás delí od Európskeho olympijského festivalu mládeže. Pri tejto príležitosti odštartuje trojnásobná olympijská víťazka a ambasádorka EYOF 2022 Banská Bystrica Anastasia Kuzmina cestu z Ríma do Banskej Bystrice Ak máte chuť a odhodlanie, aj vy sa môžete pripojiť k našej Nasti. Ako sama vraví, ak bude pre niekoho porcia 727 kilometrov pridlhá, môže si mierku upraviť podľa svojich síl a schopností, alebo sa o kilometre môže s niekým podeliť. Nastinu jazdu môžete sledovať aj online na: https://eyof.garmin.sk. Verím, že sa nájdu športoví nadšenci, ktorí si aj takýmto spôsobom budú pripomínať, že už o pár mesiacov sa bude práve v našom meste konať najväčšie multišportové podujatie na Slovensku. Nasti, aj všetkým, ktorí sa k nej pridajú, držím palce! 

20. január 2022: Do EYOF nám ostáva 185 dní

Dnes som mal možnosť privítať supervízorov – ľudí, ktorí budú mať v meste pod Urpínom na starosti dobrovoľníkov počas najväčšieho medzinárodného športového podujatia, Európskeho olympijského festivalu mládeže. Som rád, že hoci nás čaká náročná úloha a stojíme pred veľkou výzvou, postupne sa nám darí napĺňať jednotlivé kroky. Tie smerujú k tomu, aby sme sa dokázali po všetkých stránkach dostatočne pripraviť na EYOF 2022 Banská Bystrica.

Najdôležitejším segmentom pri organizácii veľkých podujatí sú práve dobrovoľníci, bez pomoci ktorých prakticky nemožno zrealizovať žiadne podobné akcie takýchto rozmerov. Teší ma, že ste sa rozhodli pomôcť nám s organizáciou, a to aj na úkor svojho voľného času. Patrí vám moja úprimná vďaka. Verím, že aj keď ešte nemáme naplnený počet dobrovoľníkov na 100 percent, napokon sa nám ich podarí nájsť a spoločne si v júli užijeme najväčšie športové podujatie, aké sa kedy na Slovensku konalo. Pridajte sa aj vy k tímu EYOF a staňte sa dobrovoľníkom. Registrovať sa môžete na: https://eyof2022.com/dobrovolnici/

10. november 2022: Je pred nami veľká výzva

Dobrovoľníctvo a ochota dobrovoľníkov podieľať sa na organizovaní rôznych podujatí sú v srdci nášho mesta hlboko zakotvené. Dnes stojíme pred veľkou výzvou, ktorú pre nás predstavuje najväčšie medzinárodné športové podujatie, aké sa kedy na Slovensku konalo, Európsky olympijský festival mládeže EYOF 2022 Banská Bystrica. Verím, že obyvateľom, mládeži i športovcom nebude podujatie ľahostajné, zapoja sa a pomôžu nám s jeho organizáciou. Každý môže získať nezabudnuteľné zážitky, nových priateľov a skúsenosti na nezaplatenie. Pridajte sa k tímu EYOF a staňte sa dobrovoľníkom. Registrovať sa môžete na: https://eyof2022.com/dobrovolnici/

12. október 2022: Netradičná pozvánka na EYOF 2022

Možno si spomínate na skupinku aktívnych mladých ľudí, ktorá v roku 2017 uspela v participatívnom rozpočte a zrealizovala projekt Folcolor pre mesto. Budovu bývalého kina Hviezda vtedy oživili maľbami slovenského folklóru v spojení s modernými formami umenia streetart a breakdance. Po rokoch sme OZ Playground 89 oslovili opäť, aby nám pomohli z neatraktívneho podchodu, ktorý spája Námestie slobody so zimným štadiónom a autobusovou stanicou vytvoriť pekný verejný priestor. Súhlasili, a so street umelcom Ivanom Knutom tak počas uplynulých víkendov zrealizovali projekt pod názvom Galéria v podchode.

Vďaka tomu už steny podchodu zdobí logo EYOF 2022 Banská Bystrica a dva športy – basketbal a cyklistika. Na druhej strane je dominantný motív nášho mesta v spojení so street art a graffiti maľbami. Som rád, že tento projekt je príkladom toho, ako môže vyzerať dobrá spolupráca medzi mestom a aktívnymi skupinami ľudí. Verím, že aj takýmto spôsobom budeme Banskobystričankám, Banskobystričanom a návštevníkom pripomínať, že už o niekoľko mesiacov bude naše mesto žiť najväčším medzinárodným multišportovým podujatím, Európskym olympijským festivalom mládeže. Ďakujem všetkým, ktorí sa na tomto projekte podieľali. Dobrá vec sa opäť raz podarila.

30. september 2021: Hodnotiaca komisia je so stavom príprav na EYOF spokojná

Tento týždeň do nášho mesta zavítala koordinačná komisia zložená zo zástupcov Európskych olympijských výborov, ktorá sa zaujímala o to, ako pokročila organizácia najväčšieho mládežníckeho multišportového podujatia v Európe. Vzácna návšteva ocenila naše snaženie a som rád, že z Banskej Bystrice odchádza spokojná. Nielenže vyzdvihli prácu organizačného výboru, stav príprav športovej infraštruktúry, ale aj celkový nastavený koncept podujatia.

Pre mesto je organizácia tak významného podujatia veľká príležitosť. EYOF 2022 Banská Bystrica pripravujeme na princípe trvalej udržateľnosti, pričom veľký dôraz kladieme aj na environmentálnu stránku a ekológiu. Aktuálne je pre nás asi najväčšou výzvou nájsť dostatočný počet dobrovoľníkov, doriešiť ubytovanie všetkých účastníkov, športovcov a realizačných tímov na vysokoškolských internátoch UMB. Verím, že Ministerstvo financií SR nájde zdroje, pomôže nám internáty obnoviť a tento problém doriešiť. Dnes nám do EYOF ostáva 297 dní, ktoré chceme využiť naplno. Naše prípravy ovplyvňuje aj neistota v súvislosti s koronavírusom a covidovými opatreniami. Ďakujem preto všetkým členom organizačného tímu, ktorí pracujú naplno, aby si veľká športová rodina odniesla z Banskej Bystrice posledný júlový týždeň budúceho roka len pekné a nezabudnuteľné zážitky.

24. september 2021: Čas sa kráti, o 303 dní vypukne veľký športový sviatok

Aj v našom meste aktuálne prebieha Európsky týždeň športu a mňa teší, že Banskobystričania všetkých vekových kategórií sa vždy s nadšením zapájajú. Podporujú ho už len tým, že z miesta na miesto sa presúvajú pešo, behajú, prechádzajú sa či bicyklujú. Čoskoro však v Banskej Bystrici odštartuje veľký športový sviatok – Európsky olympijský festival mládeže EYOF 2022, na ktorý sa môžete tešiť už o 303 dní. Čas sa kráti a od dnešného dňa nám to v priestoroch mestského úradu bude pripomínať aj permoník Bystrík, ktorý je maskot celého festivalu.

24. júla 2021: Od dnes odratávame rok do EYOF

Dnešný deň patril bohatému programu a spusteniu záverečného odpočítavania 365 dní do EYOF 2022. Predstavili sme aj maskota podujatia, ktorým je banský škriatok Permoník Bystrík. Ďakujem celému organizačnému tímu, ktorý pracuje naplno, aby sme budúci rok zviditeľnili Banskú Bystricu, okolie, ale aj celý región v tom, čím žije celé srdce Slovenska – v športe.

20. júla 2021: Sobota plná koncertov ako oslava roku do EYOF 2022

Organizačný tím EYOF pracuje v týchto dňoch naplno, aby ste si v sobotu, 24. júla odniesli z Námestia SNP len tie najlepšie zážitky. Podujatie venované roku do Európskeho olympijského festivalu mládeže EYOF 2022 Banská Bystrica bude sprevádzané obľúbenými koncertmi pre všetky vekové kategórie. Tešíme sa na vás!

19. júl 2021: Začnime odratávať rok do EYOF všetci spolu

Aj keď sa nový pracovný týždeň ešte len rozbieha, už dnes vám môžem prezradiť, že prichádzajúci víkend bude naše mesto žiť mnohými tradičnými i novými podujatiami. Ulice mesta sa po ročnej pauze opäť zaplnia nadšencami tanca a breakdancu v rámci 12. ročníka úspešného medzinárodného festivalu The Legits Blast Banská Bystrica. Milovníci starých veteránov a posádok v dobových kostýmoch si prídu na svoje vďaka tradičnej The Grand Retro Show. Okrem toho bude naše mesto hostiť aj svetový pohár v behu na kolieskových lyžiach Rollerski world cup, pričom je potrebné počítať aj s niekoľkými dopravnými obmedzeniami.

Ja osobne sa veľmi teším na štart odpočítavania 365 dní do začiatku najväčšieho Európskeho olympijského festivalu mládeže EYOF 2022 Banská Bystrica v sprievode bohatého programu. Od nedele si budeme môcť vychutnať nejednu filmovú lahôdku pod holým nebom v rámci Bažant Kinematograf. Banskobystričania, Banskobystričanky, verím, že sa na Námestí SNP a v uliciach Banskej Bystrice vidíme mnohí.

16. jún 2021: Organizácia EYOF 2022 napreduje

Dnes sme pre novinárov pripravili mediálne raňajky, aby sme ich informovali, ako pokračujú prípravy najväčšieho mládežníckeho multišportového podujatia EYOF 2022 Banská Bystrica. Som rád, že všetky investičné akcie v rámci športovej infraštruktúry pokračujú podľa stanoveného harmonogramu. Procesy sme nastavili tak, aby sme Európsky olympijský festival mládeže zvládli usporiadať. Mimoriadne dôležité je aktuálne vyriešiť aj otázku ubytovacích kapacít. Momentálne rokujeme na úrovni predsedu Vlády SR o sume 700-tisíc eur potrebnej na vymaľovanie internátov, v ktorých ubytujeme mladých športovcov. Verím, že financie sa podarí vyčleniť, aby sme sa pred účastníkmi festivalu nemuseli hanbiť. Nie je to len investícia do EYOF, ale aj do budúcnosti Slovenska, aby sa na internátoch cítili dobre predovšetkým študenti.

9. jún 2021: Spolupráca všetkých je dôležitá

Čoskoro začne plynúť rok do najväčšieho multišportového mládežníckeho podujatia EYOF 2022 Banská Bystrica. Organizácia tejto jedinečnej akcie je náročná a vyžaduje si mnoho stretnutí a koordinácie zo strany všetkých zainteresovaných zložiek. Za súčinnosť ďakujem aj predsedovi BBSK Jánovi Lunterovi LUNTER pre dobrý kraj. Župa nám bude nápomocná a poskytne ubytovacie kapacity v stredoškolských internátoch pre účastníkov podujatia.

11. máj 2021: Prezidentka Zuzana Čaputová prevzala záštitu nad EYOF 2022

Som rád, že pani prezidentka Zuzana Čaputová prevzala záštitu nad najväčším multišportovým podujatím v histórii samostatného Slovenska. Pre celý organizačný tím je to veľký záväzok a zároveň motivácia, aby sme EYOF 2022 Banská Bystrica pripravili na kvalitnej úrovni. Verím, že pani prezidentke sa podarí prísť na podujatie aj osobne a podporí nielen športovcov z rôznych krajín Európy, ale aj všetkých dobrovoľníkov, ktorí na EYOF-e participujú. Ďakujeme!

11. marec 2021: Príprava EYOF je v plnom prúde – ostáva nám 500 dní

Organizačný tím EYOF 2022 Banská Bystrica pracuje na plné obrátky, aby sme mohli v budúcom roku privítať v našom meste takmer 3 600 mladých športovcov a členov realizačných tímov. Úspech veľkých športových podujatí často závisí aj od dobrovoľníkov, ktorí pomáhajú pri jednotlivých súťažiach, ceremoniáloch, v tlačových centrách, poskytujú servis pre divákov pri vstupoch, na parkoviskách, tribúnach i v informačných centrách. A takých práve hľadáme. Vítaní sú všetci, ktorí chcú zažiť jedinečnú atmosféru podujatia v dňoch od 24. do 30. júla 2022. Banská Bystrica už veľakrát ukázala dobrovoľnícke srdce, preto verím, že sa prihlási čo najviac záujemcov. Viac informácií nájdete na www.eyof2022.com/dobrovolnici.

9. december 2020: Máme dobré správy

Dnes ráno, počas online rokovania správnej rady EYOF, sme sa dozvedeli skvelú správu. Vláda Slovenskej republiky na svojom dnešnom zasadnutím schválila v plnej výške dotáciu na organizáciu Európskeho olympijského festivalu mládeže EYOF 2022 Banská Bystrica. Po niekoľkomesačných rokovaniach s Ministerstvom financií SR, Ministerstvom školstva SR, Útvarom hodnoty za peniaze či poslaneckom prieskume, tak potvrdila rozhodnutie predchádzajúcej vlády, ktorá nám dotáciu vo výške 12 mil. eur vyčlenila už v roku 2019. V tejto chvíli nám už nič nebráni v tom, aby sme sa naplno pustili do organizácie historicky najväčšieho športového podujatia v našom meste.  Držme si palce. 

6. október 2020: Žiadame Vládu SR, aby naštartovala procesy súvisiace s EYOF 2022

Dnes sa na mestskom úrade uskutočnil poslanecký prieskum členov Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport zameraný na pripravenosť športovísk a financovanie projektu EYOF 2022. Napriek tomu, že vítame aktivity poslancov, ktorí sa snažia o zviditeľnenie podujatia, musíme už hovoriť aj o časovom strese, v ktorom sa nachádzame. Žiadame preto Vládu SR o bezodkladné naštartovanie procesov súvisiacich s organizáciou tohto najväčšieho medzinárodného olympijského mládežníckeho podujatia.

Len pre pripomenutie, v roku 2019 sme po odstúpení Košíc prevzali na seba zodpovednosť za organizáciu podujatia s cieľom zachrániť reputáciu Slovenska. Predchádzajúca Vláda SR nám schválila a vyčlenila na organizáciu EYOF-u v Banskej Bystrici sumu 12 mil. eur a ďalších 11 mil. eur na dobudovanie nevyhnutnej športovej infraštruktúry. Počas koronakrízového mimoriadneho obdobia sme však s cieľom ušetriť ustúpili od výstavby multifunkčnej športovej haly a rozhodli sme sa využiť existujúcu halu v Detve, čím sme štátu usporili v rozpočte približne 5 mil. eur.

S novou vládou sa snažíme komunikovať od začiatku. Všetky potrebné dokumenty a rozpočty plánovaných športových zámerov nevyhnutných pre zorganizovanie EYOF, ktoré požadovalo ministerstvo financií, sme predložili Útvaru hodnota za peniaze a prešli posúdením. Na to, aby sme zorganizovali najväčšie medzinárodné športové mládežnícke podujatie na profesionálnej úrovni, potrebujeme okamžite začať s rekonštrukciou a výstavbou potrebných športovísk. Dnes si poslanci v rámci poslaneckého prieskumu vyžiadali tie isté materiály, ktoré sme opakovane v požadovanej štruktúre dodali ministerstvu financií a Útvaru hodnoty za peniaze. Samozrejme, že im ich doručíme, ale už nemôžeme dlhšie čakať…

Veríme, že spolu s Útvarom hodnoty za peniaze prijmú definitívne rozhodnutie. Organizačný výbor EYOF musí mať istotu, že môže pokračovať v prípravách tak veľkého podujatia. Žiadame Vládu SR, aby prikročila k realizácii nevyhnutných krokov tak, aby sme zvládli zorganizovať EYOF na potrebnej úrovni. V opačnom prípade hrozí Slovenskej republike medzinárodná blamáž podobná tej, ktorej naša krajina čelila v súvislosti so zrušenou Zimnou deaflympiádou 2011 vo Vysokých Tatrách.

V každej krajine je garantom podujatia takýchto rozmerov vláda. Veríme, že nakoniec sa nám aj s jej podporou podarí zorganizovať úspešné podujatie, o ktorom sa bude vo svete a Európe hovoriť v pozitívnom zmysle.

25. august 2020: Podpora EYOF-u aj zo strany Vlády SR je pre nás dôležitá

Dnes som sa v Bratislave stretol s ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivanom Korčokom. Požiadal som ho o súčinnosť v súvislosti s prípravou a organizovaním najväčšieho multišportového podujatia v doterajšej histórii Slovenska, akým Európsky olympijský festival mládeže EYOF 2022 Banská Bystrica nepochybne je. Tak isto ako my, aj on vníma prestíž tohto medzinárodného podujatia. Zároveň si uvedomuje časovú tieseň, v ktorej sa v súčasnosti nachádzame. Preto ma teší, že nám pán minister vyjadril svoju maximálnu podporu. Verím, že aj vďaka nej zorganizujeme o dva roky v Banskej Bystrici športový zážitok na vysoko kvalitnej a profesionálnej úrovni.

7. máj 2020: Banská Bystrica bude hostiť EYOF v roku 2022

Aj keď celosvetová pandémia ovplyvnila naše prípravy EYOF 2021 Banská Bystrica, o jeho úplnom zrušení sme neuvažovali ani chvíľu. Keď sme sa dozvedeli, že termíny kolidujú s presunutými Olympijskými hrami v Tokiu, okamžite sme kontaktovali Európsky olympijský výbor. Som rád, že našu žiadosť o presunutie Európskeho olympijského festivalu mládeže akceptovali a stanovili nový termín 24. až 30. júl 2022. Získali sme tak ďalších dvanásť mesiacov, vďaka čomu budeme mať viac času na prípravu športovej infraštruktúry a kvalitného športového zážitku. Chuť a vôľa nám nechýba. Teším sa na stretnutie veľkej športovej rodiny v júli 2022 v Mesto Banská Bystrica.

14. január 2020: Aký bude maskot EYOF?

Každé veľké podujatie musí mať aj svojho maskota a výnimkou nie je ani Európsky olympijský festival mládeže. Toto sú maskoti, ktorí nás privítali v Baku a tých našich by mal, milí Banskobystričania, nakresliť práve niekto z vás. A samozrejme, nemôže chýbať spojitosť s mestom pod Urpínom. Strážca pokladov a ochranca banských štôlní bol od pradávna permoník a na EYOF 2021 hľadáme jeho správnu podobu! Možno práve vy prispejete k tej pravej olympijskej atmosfére! Súťaž trvá do 28. februára 2020. Viac nájdete na stránke EYOF 2021 Banská Bystrica.

21. november 2019: Chceme s vami zdieľať informácie o EYOF

Aj preto sme sa rozhodli usporiadať mediálne raňajky, ktoré budeme organizovať na pravidelnej báze 😊. Veríme, že vďaka tomu budú priebežne informovaní nielen Banskobystričania, ale aj obyvatelia iných miest. Dnes sa uskutočnilo prvé takéto stretnutie a okrem iného na ňom odzneli aj informácie o športovej infraštruktúre. Ak vás zaujíma Európsky olympijský festival mládeže, ktorý bude naše mesto hostiť od 24. júla do 1. augusta 2021, môžete sledovať aj stránku EYOF 2021 Banská Bystrica, na ktorej budú pribúdať informácie o samotnom podujatí aj o prípravách👍🏻.

21. august 2019: Vláda schválila 23 miliónov eur na EYOF

Vláda Slovenskej republiky dnes na svojom rokovaní schválila 12 000 000 eur na organizáciu podujatia EYOF 2021 v Banskej Bystrici. Európsky olympijský festival mládeže bude tak, ako som to od začiatku deklaroval, financovaný výlučne z rozpočtu Vlády SR, účastníckych poplatkov a príspevku Európskej komisie. Je to jasný odkaz toho, že EYOF nebudú platiť Banskobystričania na úkor iných priorít. Okrem toho dnes vláda schválila aj 11 000 000 eur na rekonštrukciu a výstavbu športovej infraštruktúry v meste. Je to skvelá správa pre celú Banskú Bystricu. Vďaka tomu nebudeme musieť v budúcnosti investovať do niektorých športovísk z rozpočtu mesta, a zostane nám tak viac na iné oblasti, ako je napríklad doprava, školstvo a sociálne veci. Ďakujem členom vlády za profesionálnu spoluprácu, osobitne premiérovi Petrovi Pellegrinimu s podpredsedom vlády Richardom Rašim, a už teraz sa teším na športové podujatie, ktoré nás odprezentuje pred celou Európou.

19. august 2019: Podpísali sme ďalšie memorandum

V júli sme na mediálnom brífingu predstavili koncept Európskeho olympijského festivalu mládeže, ktorý sa v našom meste uskutoční v roku 2021. Budeme hostiť približne 3 600 športovcov a členov ich sprievodu z rôznych európskych krajín a prípravy určite nebudú jednoduché. Som rád, že mestám a inštitúciám v našom okolí nechýba chuť a odhodlanie pomôcť pri tak významnom podujatí🙂. Dnes som sa stretol s pánom rektorom Technickej univerzity vo Zvolene, ktorá je tiež pripravená podať pomocnú ruku. Memorandum o spolupráci a podpore podujatia EYOF 2021 v Banskej Bystrici tak podpísal ďalší partner. Ďakujem za záujem a teším sa na našu spoluprácu.

27. júla 2019: Výnimočná chvíľa

A sme opäť o krok ďalej. Štafeta putuje z Baku na Slovensko🇸🇰 – do Banskej Bystrice. Letné olympijské hry mládeže 2021 po dnešnom oficiálnom prevzatí vlajky začali písať svoju kapitolu.

10. júl 2019: Sme jeden tím

Dnes vyvrcholila dvojdňová oficiálna návšteva zástupcov Koordinačnej komisie EYOF 2021. Spoločne sme absolvovali prezentáciu mesta, obhliadku športovísk a ubytovacích kapacít. Otvorili sme mnohé diskusie, vypočuli sme si názory a hľadali možnosti a riešenia. Teší ma pozitívna odozva i vyjadrená podpora od členov koordinačnej komisie a verím, že najbližšie mesiace čo najefektívnejšie využime na prípravy tejto športovej udalosti.

4. júl 2019: Sme pripravení

Podujatie EYOF 2021 už teraz spája celý banskobystrický región. Dôkazom toho bolo aj dnešné podpísanie Memoranda o spolupráci a podpore podujatia. Urobíme všetko pre to, aby bol tento medzinárodný športový sviatok výnimočný nielen pre samotných športovcov, ale aj širokú verejnosť, ktorá do nášho mesta zavíta. Zároveň sme dnes predstavili logo symbolizujúce víťazstvo, ktoré bude po celý čas sprevádzať túto významnú udalosť.

6. jún 2019: Schválené

Som veľmi rád, že drvivá väčšina poslancov dnes na mestskom zastupiteľstve podporila organizovanie a usporiadanie Európskeho olympijského festivalu mládeže v roku 2021 v našom meste. Zároveň bol odhlasovaný aj návrh na založenie neziskovej organizácie, ktorej úlohou bude, okrem iného, aj získavanie finančných prostriedkov z fondov, grantov či od sponzorov a dohliadanie na chod festivalu. Čas je krátky, no urobíme všetko preto, aby sme toto podujatie dokázali dôstojne pripraviť. Verím, že nesklameme obyvateľov, účastníkov ani nikoho, kto tomuto projektu dáva šancu.

3. máj 2019: Veľké podujatie v meste športu

Som veľmi rád, že Európsky olympijský festival mládeže EYOF sa uskutoční práve v Banskej Bystrici👍🏻. Je to pre nás česť, no táto výzva zároveň predstavuje aj veľký záväzok. Dva roky sú krátka doba, čo kladie vysoké nároky na prípravu, napríklad na dobudovanie infraštruktúry. Aj keď nás čaká ešte niekoľko rokovaní, do práce sa pustíme čo najskôr. Verím, že Banská Bystrica – Európske mesto športu 201 v roku 2021 dôstojne privíta viac ako 5 000 ľudí zo všetkých európskych krajín.

Top